LOGO

Konferencje i debaty

Maj
13

Z Wielkopolski na Warmię i Mazury

img-20220512-123402-01.jpg
img-20220512-123710-01-01.jpg

„Powietrze na Warmii i Mazurach - wyzwania - działania - cele” to temat przewodni XXIII Samorządowego Forum Ekologicznego, który odbył się na mazurskim Zamku Ryn, 12 i 13 maja br.

Byłem jednym z prelegentów, a w czasie spotkania zaprezentowałem idee uchwał antysmogowych, które od kilku lat obowiązują w Wielkopolsce. Warto podkreślić, że województwo Warmińsko-Mazurskie jest jednym z dwóch w Polsce,
w których nie obowiązują przepisy antysmogowe przegłosowane przez sejmik województwa. Omówiłem również instrumenty zarządzania jakością powietrza w Wielkopolsce.

Mówił o wielkopolskich doświadczeniach w drodze do wprowadzenia uchwał, które obowiązują w naszym województwie od 2018 roku. Zwracałem uwagę na konieczność edukowania i tłumaczenia mieszkańcom warunków i skutków wprowadzenia prawa lokalnego.

Powinno być naszym – Wielkopolan – powodem do dumy, że inne województwa pytają nas o doświadczenia związane
z uchwałami antysmogowymi. To m.in. dzięki wprowadzonym w 2018 roku przepisom emisję gazów CO2 udało się zmniejszyć o 94% w stosunku do 2006 roku.                                                                 

Przypomnijmy, że uchwały zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.

Zgodnie z projektem kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:

1. Do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych

2. Do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.