LOGO

Konferencje i debaty

Kwi
06

LOCAL TRENDS W SOPOCIE

339797237-617708540222369-92006743721326.jpg

Na sopockim Kongresie Local Trends (3-4 kwietnia 2023 r.) wziąłem udział w debacie „Pozyskiwanie środków na realizację projektów środowiskowych i klimatycznych w ramach programu LIFE na przykładzie Wielkopolski Wschodniej” oraz  „Samorząd przyszłości, czyli jak wykorzystać nowe technologie i budować przewagi konkurencyjne w dziedzinie technologii 3W (wodnych, wodorowych i węglowych)”

Projekt LIFE After Coal PL - Wdrażanie Strategii Neutralności Klimatycznej WIELKOPOLSKA WSCHODNIA 2040 określa politykę Samorządu Województwa Wielkopolskiego ukierunkowaną na osiągnięcie na poziomie regionalnym unijnych celów klimatycznych, wynikających bezpośrednio z dokumentów UE, takich jak: Europejski Zielony Ład, Pakiet: Gotowi na 55, Czysta Planeta oraz Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu. Stawiamy na neutralne dla klimatu nośniki energetyczne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej. Program LIFE jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęcony działaniom na rzecz środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian.

 

Kwestie rozwoju gospodarczego uwzględniającego zastosowanie nowych rozwiązań, społeczny charakter transformacji oraz zmiany klimatu od dawna są ważnymi tematami, którymi zajmują się zarówno władze centralne, jak i lokalne. W ostatnich latach ze względu na wyzwania wynikające z pandemii oraz wojny, temat ten stał się jeszcze większym priorytetem polityki regionalnej, krajowej i międzynarodowej.

Przewagę konkurencyjną można sprowadzić do tego, że dana jednostka samorządu terytorialnego robi coś lepiej lub inaczej od swoich konkurentów, dzięki czemu osiąga lepsze rezultaty. Wynika to przede wszystkim z możliwości danej jednostki samorządu terytorialnego w zakresie wykorzystania własnych zasobów (kapitałowych, ludzkich, społecznych), sprawnego zarządzania i umiejętności współpracy z partnerami, pozyskiwania właściwego wykorzystania dostępnych środków finansowych. Budowa i wdrażanie nowych technologii jest natomiast warunkowane przez tworzenie sieci wzajemnego oddziaływania pomiędzy podmiotami biznesowymi, sektora nauki oraz samorządu. Funkcjonowanie sieci powiązań i międzypodmiotowej współpracy jest fundamentalną kwestią w procesie budowania innowacyjnej gospodarki. Prowadzenie polityki władz lokalnych w ten sposób oddziaływać będzie pozytywnie na inwestycje, rynek pracy, poprzez tworzenie możliwości zatrudnienia w sektorach innowacyjnych powstanie szansa na zwiększenie dochodów mieszkańców.

Na tle innych państw UE Polska nie posiada bogatych zasobów wody pitnej. Poprawa sytuacji hydrologicznej jest dużym wyzwaniem, dlatego też konieczne będzie podjęcie szeregu działań mających na celu zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów wodnych. W przemyśle poszukuje się przede wszystkim wydajnych ekologicznie i energetycznie rozwiązań, aby wykorzystywać i uzdatniać wodę. Potrzebne są również technologie, które umożliwiają wykorzystywanie wody w obiegu zamkniętym.