LOGO

Konferencje i debaty

Maj
18

H2 POLAND

h1.jpg
h2.jpg
h3.jpg

W dniach 17-18 maja 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się I Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Samorząd Województwa Wielkopolskiego, jako Region Gospodarz, był partnerem Grupy MTP w organizacji tego wydarzenia. Było ono odpowiedzią na potrzebę popularyzowania wiedzy dotyczącej technologii nisko i zeroemisyjnych.

Na pierwszych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowych targach poświęconych sprawom wodorowym zarejestrowało się aż 1500 uczestników, z czego 150 to uczniowie i studenci biorący udział w imprezie towarzyszącej forum – Festiwalu Nauka dla Wodoru. Z kolei wśród prelegentów pojawili się znani politycy, naukowcy, samorządowcy, ludzie biznesu. Wśród nich znalazły się takie osoby jak Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Akio Miyajima, Ambasador Japonii w Polsce, Hoon-min Lim, Ambasador Republiki Korei Południowej, Jörg Steinbach, Minister Gospodarki, Pracy i Energii z Brandenburgii oraz moja skromna osoba.

Jak powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, w skierowanym do uczestników przekazie wideo, zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Federacja Rosyjska.

Przewodnicząca KE stwierdziła, że Wielkopolska od 2018 r. chce być "jedną z pierwszych dolin wodorowych w Europie". - Wasz plan w perspektywie do 2030 roku już przynosi efekty. Widzimy, jak powstaje cały ekosystem: elektrownie opalane węglem są zastępowane przez energię słoneczną, wiatrową i biomasę. Czysta energia jest następnie przekształcana w czysty wodór, a ten wodór służy do zasilania przemysłu ciężkiego czy ogrzewania domów, jak na innowacyjnym osiedlu w Pile – tłumaczyła. Ursula von der Leyen zwróciła uwagę na plany budowy w naszym kraju nawet stu zasilanych wodorem autobusów rocznie.

Sam podkreślałem rolę edukacji i konieczność wykorzystania środków unijnych w procesie transformacji. Miałem przyjemnośc brać też udział w debatach:

- Czy regiony potrzebują wodoru, aby być konkurencyjne?

- Kształcenie Kadr, rozwój i popularyzacja wiedzy

- Doliny i Huby wodorowe w Polsce - teraz i za 10 lat