LOGO

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Lis
26

Wizyta w Kopenhadze i Malmo

1.jpg
fb-1.jpg
3.jpg

Delegacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Rady 30, której miałem przyjemność przewodniczyć, od 23 do 26 listopada przebywała z wizytą studyjną w krajach skandynawskich. Wizytę wypełniły spotkania z przedstawicielami duńskich, szwedzkich i polskich instytucji, a także posiedzenie Wielkopolskiej Rady 30.

WR30 podsumowała ostatnie wydarzenia gospodarcze, w których brała udział i dyskutowała o planach na 2022 rok. Kolejnym punktem obrad była analiza projektu ustawy dotyczącej podniesienia jakości stanowionego prawa poprzez wzmocnienie instytucjonalne i proceduralne systemu tworzenia prawa. Omówiono również plan wizyty w Danii i Szwecji.

Na spotkaniu w Kopenhadze Laura Thorborg, Dyrektor ds. Promocji Trade Counsil – Invest in Denmark zaprezentowała duńskie doświadczenia i formy wsparcia na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy, również zagraniczni. Jest to instytucja o zasięgu krajowym. Duńczycy kładą nacisk na firmy działające w sektorach tzw. zielonych działań, medycznych, teleinformatycznych, nowoczesnych technologii oraz przemysł morski, ale nie zapomina się również o naukach przyrodniczych czy designie. Dania jest świetnym przykładem łączenia biznesu i ochrony klimatu, czego efektem jest niezwykle istotny sektor biznesu, jakim jest energia wiatrowa.

Spotkanie zakończyła krótka prezentacja działań Zagranicznego Biura Handlowego (ZBH - PAIH), poprowadzona przez Martę Orlikowską. Confederation of Danish Industry (Konfederacja Przemysłu Duńskiego) to kolejny punkt na mapie Kopenhagi, gdzie przyjęto naszą delegację prezentacją nt. największej organizacji biznesu  i pracodawców, która zrzesza ponad 1800 firm z całej Danii - tj. 60% biznesu duńskiego. Miejsce ze stuletnią tradycją, mieści się w samym sercu stolicy Danii, a realizowanym działaniom przyświeca misja: pomagania duńskim firmom, bo ich sukces jest sukcesem Danii. DI przygląda się na bieżąco sytuacji politycznej i gospodarczej, zarówno w Danii jak i na całym świecie. Realizuje współpracę z wieloma innymi instytucjami zrzeszającymi pracodawców i współpracujących z biznesem. Ma swoje przedstawicielstwa na świecie, bowiem prowadzi działania na rzecz otwartości kraju dla firm duńskich i nie tylko.

Kolejnym punktem na trasie delegacji była Ambasada RP w Danii i spotkanie z Mateuszem Mońko,  Chargé d'affaires ad interim, Kierownikiem Wydziału Polityczno - Ekonomicznego. Prezentacja doświadczeń, pomysłów i działań związanych z rozwojem gospodarczym w Polsce, na przykładzie Województwa Wielkopolskiego, stanowiło podstawę do podjęcia rozmów nt. współpracy Wielkopolski z działem ekonomicznym Ambasady. Tematyka wodorowa i rozwój sektora czystej energii było wstępem do rozmowy na temat innowacyjności i rozwoju polskiej gospodarki.

W Malmö Małgorzata Wiśniewska przedstawiła Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Polkrona, którego członkowie mają możliwość nawiązywania kontaktów z innymi firmami z różnych branż. Jednak najważniejsze jest to, że Polkrona na bieżąco dostarcza informacje o zmianach  w szwedzkim prawie.  

Z Invest in Skåne, agencją promocji handlu i inwestycji dla najbardziej wysuniętej na południe części Szwecji, Skanii przedstawiciele delegacji rozmawiali o możliwościach i perspektywach inwestycyjnych w Szwecji. Co ważne poradnictwo agencji jest dla przedsiębiorców bezpłatne.

- Zarówno Kopenhaga, jak i Malmö obdarowały nas masą nowych inspiracji, które teraz przetłumaczymy na nasz "wielkopolski" język. Wielkopolscy przedsiębiorcy na pewno tu wrócą, a ja trzymam za nich kciuki.