LOGO

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Maj
15

Targi wodorowe w Japonii

To była niesamowicie kształcąca wizyta, podczas której zapoznaliśmy się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w Japonii, opartymi na wodorze. W wizycie, której przewodniczył marszałek Marek Woźniak, wzięli również udział przedstawiciele samorządów (Piotr Głowski - prezydent Piły), nauki (prof. Jacek Goc – przewodniczący Zespołu H2 Wielkopolska), biznesu (Grzegorz Marciniak – członek prezydium Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, prezes IGPW w Pile), instytucji otoczenia biznesu (Maciej Sytek – prezes ARR w Koninie), a także przedsiębiorcy (Damian Michalak – HHO Power, laureat konkursu „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski”.

Mieliśmy okazję zapoznać się z prezentacją projektu Fujisawa SST -  miasteczka rozwijającego się w sposób zrównoważony, dzięki różnorodnym ideom dotyczącym nowoczesnej organizacji życia w mieście. Fujisawa SST to osiedle położone w mieście Fujisawa (prefektura Kanagawa). Jest ono wspólnym projektem sektora prywatnego i publicznego, w który zaangażowane są firmy partnerskie promujące zaawansowane inicjatywy oraz samo miasto Fujisawa. Główną cechą tego projektu jest plan powstania inteligentnego miasta, składającego się z tysiąca gospodarstw domowych. Niskoemisyjność jest kluczową cechą osiedla.

Spotkanie z burmistrzem Fujisawy skoncentrowane było na wymianie informacji dotyczących doświadczeń władz miasta związanych ze współpracą z 20 międzynarodowymi firmami i budową Fujisawa SST oraz współorganizacji z miastem Tokio Igrzysk Olimpijskich 2020 roku. Zapoznaliśmy się również z technologią, produktami i rozwiązaniami związanymi z technologiami wodorowymi dostępnymi zarówno dla mieszkańców Miasta Fujisawa, jak również mieszkańców wioski olimpijskiej w Tokio. Miasto Fujisawa jest współorganizatorem Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku, w związku z czym będzie m.in. wykorzystywać pojazdy wodorowe do obsługi Igrzysk Olimpijskich.

Podczas targów FC EXPO 2019 podpatrywaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oparte na wodorze, spotkaliśmy się z przedstawicielami projektu FH2R − Fukushima Hydrogen Energy Research Field. Japońska Organizacja Rozwoju Nowych Technologii Energetycznych i Przemysłowych (NEDO), Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation (Toshiba ESS), Tohoku Electric Power Co. oraz Iwatani Corporation ogłosiły rozpoczęcie budowy Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R), wielkoskalowego systemu energii wodorowej w Namie-cho, prefektura Fukushima. FH2R będzie eksploatować zakład produkcji wodoru klasy 10.000 kW, który rozpoczyna działalność w  2020 r., po końcowych testach weryfikujących technologię. Wodór produkowany w FH2R będzie wykorzystywany do zasilania pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi oraz do wspierania działalności fabryki.

Jednym z najciekawszych momentów była wizyta w wiosce olimpijskiej w Tokio. Japończycy pokazali nam politykę miasta Tokio związaną z promocją rozwiązań wodorowych w trakcie Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Rozmowy koncentrowały się na wymianie poglądów dotyczących rozwoju technologii wodorowych i możliwości wdrażania tych rozwiązań na szeroką skalę w dużych aglomeracjach. Przedstawiciel miasta Tokio, wraz z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w budowę Wioski Olimpijskiej, zaprezentowali nam projekt wioski olimpijskiej, począwszy od koncepcji, poprzez projekt, aż do zbliżającej się finalizacji prac budowalnych. Zostały również pokazane plany przebudowy obiektów i przygotowywanej na igrzyska infrastruktury. Po igrzyskach wszystkie obiekty przygotowywane na najważniejsze wydarzenie czterolecia w sporcie zostaną przekazane do sprzedaży komercyjnej. Dziś już wiemy, że nastąpi to z rocznym opóźnieniem. Zwiedziliśmy budowę wioski, gdzie Japończycy pokazali, w których miejscach oraz w jaki sposób doprowadzony będzie do budynków wodór – energia oparta na wodorze będzie zasilała blisko 100% wszystkich budynków. Dodatkowo wszystkie pojazdy obsługujące igrzyska, tj. m.in. autobusy przewożące sportowców, samochody serwisowe, będą zasilanie wyłącznie wodorem.

07.jpg
06.jpg
05.jpg
04.jpg
03.jpg
01.jpg
02.jpg