LOGO

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Cze
18

O biznesie z USArmy

usa1.png
usa2.png
usa3.png

18 czerwca odbyło się szkolenie online dla przedsiębiorców z zakresu zamówień publicznych dla armii USA stacjonującej w Polsce. Poniżej znajdziecie tezy, które jako gospodarz spotkania wygłosiłem.

"Szanowni Państwo,

dziękuję za Państwa udział w dzisiejszym szkoleniu dotyczącym zasad skutecznego ubiegania się
o zamówienia dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce.

Dziękuję Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii, które po sukcesie szkolenia stacjonarnego
na Międzynarodowych Targach Poznańskich w październiku ubiegłego roku, ponownie zdecydowało się
na wspólną organizację kolejnego szkolenia we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego,  dostrzegając potencjał drzemiący w przedsiębiorstwach.  Na dzisiejszym spotkaniu gościmy nie tylko firmy
z Wielkopolski, ale również z Mazowieckiego, Łódzkiego i Podlaskiego. Wszystkich serdecznie witam.

Zamówienia dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce to jeszcze mało znany sposób na zwiększanie eksportu polskich firm. Obszar ten zdecydowanie zasługuje na większe zainteresowanie ze strony biznesu.

Odsetek polskich firm, które dostarczają towary i realizują usługi na rzecz wojsk amerykańskich jest jeszcze dość niski. Wydarzenia jak dzisiejsze są doskonałą okazją, aby poznać zasady i procedury zamówień, a także wysłuchać doświadczeń tych, którym z powodzeniem udało się pozyskać i zrealizować kontrakt.

Dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego ważne jest upowszechnianie wiedzy
o możliwości realizacji zamówień dla armii USA, nie tylko dla wsparcia działalności eksportowej wielkopolskich firm, ale także z powodu zlokalizowania jednej z baz wojskowych USA w naszym województwie – w Powidzu, w powiecie słupeckim.

Co więcej, w Poznaniu swoją siedzibę ma Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce – struktura  odpowiedzialna za planowanie operacyjne i dowodzenie misją, koordynację działań i nadzór nad siłami lądowymi USA ulokowanymi w Europie.

Udało nam się także nawiązać bieżącą współpracę z 409. Kontraktową Brygadą Wspomagającą i 928. Brygadą Kontraktową Armii USA, które wspieramy w dotarciu do jak największej liczby potencjalnych wykonawców. W grudniu ubiegłego roku zaangażowaliśmy się w organizowane przez stronę amerykańską „Forum branżowe dla firm”, podczas którego oficerowie kontraktowi przestawili procedury składania ofert, a także asystowali
w próbnej rejestracji firmy w rejestrze przedsiębiorstw USA.

Już dziś chciałbym skorzystać z okazji i zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji tego wydarzenia, które odbędzie się jesienią tego roku.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim przedsiębiorcom za udział i życzę owocnego spotkania".