admin_template

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Maj
15

Kierunek wodór i OZE

Nowoczesne technologie już w niedalekiej przyszłości staną się powszechnymi standardami, i to w różnych dziedzinach, o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego tak ważnym jest, byśmy nie odstawali od innych, którzy i tak są już kilka, a może kilkanaście kroków z przodu. Dziś niezwykle istotne są kwestie związane z ochroną środowiska i polityką energetyczną. Tu również mamy z kim wymieniać doświadczenia – od niemal dwudziestu lat partnerem Wielkopolski jest Hesja, kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

Podczas wizyty w Hesji, w czerwcu 2019 roku, wraz z samorządowcami z Piły, Złotowa, Ostrzeszowa i Kleczewa mieliśmy okazję przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym przez rząd Hesji w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska, począwszy od segregacji odpadów, odzyskiwanie tworzyw sztucznych, po pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru. To kwestia, która szczególnie nas interesuje, ponieważ chcemy tę technologię stosować w przyszłości, a Niemcy są niewątpliwie liderem w Europie.

Mieliśmy okazję zobaczyć firmę Meilo w Gernsheim, największą w Hesji sortownię odpadów, a jednocześnie zakład odzyskiwania tworzyw sztucznych do ponownej produkcji, odwiedzić park przemysłowy Hӧchst koło Frankfurtu nad Menem, czy wreszcie obejrzeć proces pozyskiwania wodoru w drodze elektrolizy w Parku Energetycznym w Moguncji.

Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa: To bardzo cenne doświadczenie, spore wrażenie robią procesy odzyskiwania tworzyw sztucznych i rozwiązania stosowane w całych Niemczech w zakresie produkcji z recyklatu.

Mariusz Musiałowski, burmistrz Kleczewa: Dużo się nauczyłem podczas wizyty w Hesji. W mojej gminie, jak i w okolicy, kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii są kluczowe. Duże nadzieje pokładamy w tworzącej się platformie pogórniczej, dzięki której być może będziemy mieli szanse na inwestycje, choćby w fotowoltaikę.

Wykorzystanie wodoru jako źródła energii albo paliwa do pojazdów to melodia przyszłości? Mam nadzieję, że nie bardzo odległej, zwłaszcza że w Japonii, czy choćby w Niemczech to się już dzieje. Doświadczylismy tego na własnej skórze, podróżując między Wiesbaden, Moguncją i Hӧchst autobusem wyposażonym w silnik o napędzie wodorowym.

Marta Dzikowska, przewodnicząca komisji gospodarki sejmiku Województwa Wielkopolskiego: Całkiem niedawno nie mieściłoby mi się w głowie, że autobus czy inny pojazd może być napędzany wodorem. Tymczasem tu, w Hesji, jeździliśmy takim autobusem, który w dodatku można zatankować wodorem na stacji benzynowej. To jest technologia przyszłości, dlatego musimy zrobić wszystko, by w przyszłości stosować ją w Wielkopolsce. Temu ma służyć przede wszystkim powołanie platformy H2 Wielkopolska.

Adam Pulit, burmistrz Złotowa: Wszystko, co wiąże się z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii musimy traktować bardzo poważnie, wręcz priorytetowo. Wszystkim nam zależy, byśmy mieli czyste powietrze, by dopisywało nam zdrowie. W Złotowie od dawna stawiamy na ekologię i zdrowie, więc każda okazja do wymiany doświadczeń i do tego, by uczyć się nowych rozwiązań, jest dla nas bardzo cenna.

01.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
17.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
13.jpg
15.jpg
14.jpg
16.jpg
00.jpg