LOGO

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Mar
20

EGIPT/ALGIERIA

332970779-583449787018658-88375030411414.jpg

W dniach 18-24 lutego delegacja Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w której miałem przyjemność uczestniczyć, odwiedziła Egipt i Algierię. W wizycie wzięli udział również; Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; Prof. dr hab. Inż. Michał Wieczorowski, Prorektor Politechniki Poznańskiej ds. rozwoju i współpracy z gospodarką; Prof. dr hab. Rafał Witkowski, Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. współpracy międzynarodowej oraz Wojciech Marcinkiewicz, Prezes Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju Sp. z o.o. 

Celem wizyty było nawiązanie kontaktów naukowo-gospodarczych, pozwalających na ożywienie współpracy z regionem Afryki Północnej poprzez prezentację potencjału wielkopolskiej nauki i gospodarki, budowy gospodarki zeroemisyjnej w oparciu o wodór, rozszerzenie wspólnych działań w obszarze technologii nisko i zeroemisyjnych w przemyśle i sektorze rolno-spożywczym, partnerstwo na rzecz klimatu z podkreśleniem wartości i zaangażowania województwa w prowadzenie polityki proklimatycznej.

W Algierze miałem przyjemność przewodniczyć w spotkaniu z algierskimi podmiotami gospodarczymi: Algierską Konfederacją Pracodawców (zrzeszającą kilka tys. algierskich firm prywatnych), koncernem naftowym Sonatrach (działającym również w obszarze transformacji energetycznej), Krajową Agencją  Handlu Zagranicznego ALGEX oraz Algierską Agencją Promocji Inwestycji AAPI. Tematami tych spotkań były możliwości nawiązania współpracy gospodarczej (m.in. z wielkopolskimi izbami gospodarczymi), inicjatywy ułatwiające przedsiębiorcom z Polski zaistnienie na rynku algierskim oraz kwestie związane ze współpracą w zakresie budowy ekosystemu wodorowego. Zaproszono też algierską stronę do wzięcia udziału w Forum H2POLAND. 

 

Algieria w swojej polityce klimatycznej, m.in. w krajowej strategii wodorowej, mocno stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii obejmujący produkcję zielonego wodoru z przeznaczeniem głównie na eksport, w większości do krajów Unii Europejskiej. Rozmowy dotyczyły również możliwej współpracy w zakresie edukacji i badań. Marszałek Marek Woźniak zaprosił przedstawicieli obu ministerstw do wzięcia udziału w H2POLAND.

Podczas wizyty w Algierze delegacja z Wielkopolski spotkała się z Witoldem Spirydowiczem, Ambasadorem RP w Algierii.

 

Jako Wielkopolanie możemy być dumni z tego, że coraz więcej firm i światowych koncernów dostrzega nasze zaangażowanie w zieloną energię i jej magazynowanie w wodorze. Doceniają potencjał i wykształcenie mieszkańców, stabilność warunków gospodarczych oraz nasze strategiczne podejście w kierunku wdrażania najnowszych technologii.