LOGO

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Lis
17

Doing business in Moldova

moldova2.jpg
moldova3.jpg
moldova1.jpg

17 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Doing business in...". Tym razem naszym przedsiębiorcom prezentowaliśmy możliwośc inwestycyjne w Mołdawii.

Online'owe spotkanie możecie obejrzeć na youtube'ie: https://www.youtube.com/watch?v=od46YkPBu9A 

Republika Mołdawii – kraj populacyjnie i obszarowo porównywalny z Województwem Wielkopolskim – jest przede wszystkim miejscem wspaniałych, energicznych i przedsiębiorczych ludzi. Ludzi o wielkich sercach, marzeniach i aspiracjach. Miejscem, które według raportu Doing Business 2020 uzyskało wysokie oceny jeżeli chodzi o rozpoczęcie biznesu, rejestrację własności, podatki i handel zagraniczny.

Od wielu lat Republika Mołdawii jest członkiem Światowej Organizacji Handlu i   Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 2016 roku weszła także w życie Umowa Stowarzyszeniowa z Unią Europejską, obejmującą porozumienie o strefie wolnego handlu (DCFTA). Preferencyjny system handlu umożliwił Mołdawii skorzystanie ze zmniejszonych lub zniesionych taryf na towary, zwiększonego rynku usług i lepszych warunków inwestycyjnych.

 W Mołdawii postępuje proces transformacji gospodarczej. Rozwija się proces prywatyzacji. Liberalizowane są przepisy dot. handlu zagranicznego.

Dlatego bardzo cieszę się, że możemy zwrócić uwagę wielkopolskich przedsiębiorców właśnie na to państwo, a zwłaszcza na współpracujący z Wielkopolską: Region Rozwoju Północ ze stolicą w Bielcach.

Łączą nas nie tylko ideały związane z integracją europejską. Łączą nas także interesy i wino!

UE jest największym partnerem handlowym Mołdawii, odpowiadając za ponad połowę obrotów handlowych tego kraju. (dla porównania udział Rosji i Chin wynosi po ok. 10%). 2/3 eksportu z Mołdawii trafia na rynki UE (Od 2015 r. obroty handlowe z UE wzrosły o 40%).

W tym samym czasie obroty handlowe Polski i Mołdawii uległy podwojeniu, zarówno w przypadku eksportu, jak i importu. Nawet w pandemicznym 2020 r. polsko-mołdawska wymiana handlowa wzrosła o 4,5%. Polska jest dla Mołdawii 6. rynkiem eksportowym (po Rumunii, Niemczech, Rosji, Włoszech i Turcji), gdzie trafia ok. 4% mołdawskiego eksportu (ok. 52 mln USD w I półroczu 2021 r.).

Jako ciekawostkę powiem, że według wartości sprzedaży, Polska od lat jest głównym kierunkiem exportu mołdawskiego wina, choć w sposób szczególny nasi koneserzy doceniają mołdawskie wina butelkowane. Mołdawia importowała z Polski w I półroczu 2021 r. towary za ok. 125 mln USD, co stanowi ok. 4% mołdawskiego importu. Jestem przekonany, że wartość handlowej wymiany polsko-mołdawskiej może być zwiększona w kolejnych latach, a kluczową rolę w tym zakresie może odegrać Województwo Wielkopolskie. Mołdawscy partnerzy jako kluczowe obszary współpracy wskazali:

  • sektor rolniczy i przetwórstwa żywności,
  • sektor motoryzacyjny,
  • sektor IT i BPO (Business Process Outsourcing),
  • oraz co bardzo mnie cieszy osobiście, także sektor turystyczny.

To również ważne sektory dla gospodarki wielkopolskiej.

Dla Wielkopolski kluczowe wyzwanie na kolejne lata to transformacja energetyczna w kierunki gospodarki niskoemisyjnej. Z tym tematem będą musieli się zmierzyć również nasi mołdawscy partnerzy. To także może być potencjalne pole współpracy.

Polacy są dobrze postrzegani, a to dzięki największym polskim inwestorom jakimi są Krajowa Spółka Cukrowa S.A. ze swoją spółką zależną Moldova Zahăr i Plastics Moldova – przedsiębiorstwo w ramach Plastics Group handlujące wyrobami z tworzyw sztucznych. Tu akcent Wielkopolski – magazyn centralny tej firmy znajduje się na terenie jednej z wielkopolskich gmin. Warto też podkreślić, że jeden z właścicieli stawia mocno na rozwój polskiej przedsiębiorczości, stąd powstanie w Kiszyniowie Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia.

Republika Mołdawii podobnie jak Województwo Wielkopolskie opiera swoją gospodarkę o małe i średnie przedsiębiorstwa. Mam nadzieję, że wśród przedstawicieli z Wielkopolski, pojawią się po dzisiejszym spotkaniu pomysły na biznes z partnerami z Mołdawii. Zachęcam do skorzystania z możliwości bezpośrednich rozmów z partnerami mołdawskimi w formule B2B oraz współpracy przy tej okazji z Wielkopolskim Funduszem Rozwoju.