admin_template

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

Maj
15

Bruksela 2019

„Inteligentne specjalizacje w rozwiązywaniu wyzwań europejskich” to tytuł konferencji zorganizowanej w lipcu 2019 roku w Brukseli, w której miałem przyjemność uczestniczyć jako przedstawiciel samorządu województwa. Spotkanie miało na celu przybliżenie tworzenia działalności gospodarczej opartej na innowacyjnych i konkurencyjnych w skali europejskiej rozwiązaniach, a w jej ramach - partnerstw biznesowych z podmiotami z UE ze szczególnym uwzględnieniem Europy Zachodniej. Prezentowałem na forum przedstawicieli innych polskich regionów dobre przykłady inteligentnych specjalizacji z Wielkopolski. Podczas konferencji omówiono szanse i bariery dla małych i średnich przedsiębiorstw na rynku europejskim, w kontekście nowej kadencji Parlamentu Europejskiego - priorytety biznesu na lata 2019-2024, natomiast polscy przedsiębiorcy zaprezentowali swoje produkty m.in. ułatwiające życie osób niepełnosprawnych.

Spotkałem się również z Ewą Kopacz, wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, którą poinformowałem o staraniach podejmowanych przez wielkopolski samorząd w pozyskiwaniu środków na odnawialne źródła energii w nowej unijnej perspektywie budżetowej. Środki na transformację energetyczną są istotnym elementem konsultowanej wówczas wieloletniej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego. W tym kontekście Ewa Kopacz wspomniała o zgodności działań wielkopolskiego samorządu w kwestiach ochrony środowiska z priorytetami fińskiej prezydencji w Radzie UE. Była premier wyraziła zainteresowanie podejmowanymi działaniami o poprawę jakości środowiska naturalnego przy okazji zmian w sektorze energetycznym w Wielkopolsce. Ponadto, w kontekście polepszenia jakości powietrza, wiceprzewodnicząca PE przedstawiła inicjatywę polskich europosłów zmierzającą do utworzenia w parlamencie komisji specjalnej ds. walki z rakiem.

Niezwykle ciekawe było tez moje spotkanie z Friedrichem von Heusingerem, dyrektorem Przedstawicielstwa Hesji w Brukseli. Omówiliśmy szanse dla Wielkopolski w zakresie nowoczesnych form ochrony środowiska na podstawie dotychczasowych doświadczeń regionu partnerskiego. Wszyscy doceniamy dotychczasową współpracę naszych regionów w zakresie wymiany doświadczeń. Szczególnym przedmiotem rozmowy były wprowadzone w Hesji rozwiązania w zakresie energetyki wodorowej, w tym innowacyjnych napędów samochodów dostawczych, autobusów, pojazdów kolejowych i miejsc ich tankowania. Staraniem samorządu wojewódzkiego jest, by podobne innowacje pojawiły się w Wielkopolsce jako pierwsze w Polsce.

02.jpg
01.jpg
03.jpg
05.jpg