LOGO

Wodór

Sty
29

Wielkopolska Dolina Wodorowa?

fot-300x169.png

Otwierając piątkowe posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, wyraziłem nadzieję, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego. Jednocześnie powitałem Członków Platformy, której grono powiększyło się o Pana Andrzeja Łyko, Prezesa Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji oraz Pana Filipa Materka, studenta Politechniki Warszawskiej i lidera projektu w studenckim Kole Naukowym Hybryda, rozpoczynającym pracę nad budową wodorowego magazynu energii małej skali.

Podziękowałem także za udział w konsultacjach projektu Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski 2030, przyjętej 29 grudnia Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Podkreśliłem, że ważnym elementem nowej strategii jest wykorzystanie technologii wodorowych.  W dokumencie określono nowe obszary posiadające potencjał gospodarczy i naukowy, którymi są nisko- i zeroemisyjne technologie. Nawiązując do polityk europejskich związanych z zielonymi inwestycjami oraz dążeniem do neutralności klimatycznej, Samorząd Województwa podejmie działania m.in. na rzecz bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, w tym na zwiększeniu wykorzystania różnych źródeł odnawialnych i alternatywnych nośników energii ze szczególnym uwzględnieniem wodoru wraz z rozbudową magazynów energii i sieci lokalnej oraz regionalnej dystrybucji.

– Nasze zaangażowanie w budowę gospodarki wodorowej w regionie powinno zaowocować powstaniem w Wielkopolsce przynajmniej jednej, spośród pięciu planowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, doliny wodorowej – stwierdził Pan Maciej Sytek, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej oraz Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. Pan Maciej Sytek relacjonował posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej oraz Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego, które odbyło się 26 stycznia i wyraził opinię, że spotkanie było dużym sukcesem dla naszego województwa, bowiem pokazało, że jako region wyprzedziliśmy innych
w działaniach związanych z rozwojem gospodarki wodorowej.

Kolejnym prelegentem był Członek Panelu Biznesu Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Pan Aleksander Korytowski, reprezentujący firmę SWECO POLSKA sp. z o.o., który zaprezentował międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy „SWITCH” – tj. instalację do produkcji wodoru z energii elektrycznej i zamiennie metanu, dedykowaną dla stacji tankowania pojazdów. 3-letni projekt, realizowany od 1 stycznia 2020 r., z udziałem partnerów z Niemiec, Szwajcarii, Niderlandów i Polski, koordynowany jest przez stronę włoską.

Spotkanie zakończyło krótkie sprawozdanie z działań Samorządu na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, a także zaproszenie do konsultacji projektu Polskiej Strategii Wodorowej, które odbędą się w przyszłym tygodniu w ramach spotkań poszczególnych Paneli Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.