admin_template

Wodór

Gru
30

Stało się! Wodór już zasila Wielkopolskę!

podpisanie-pozwolenia-zintegrowanego-dla.jpg

Właśnie wydałem pierwsze w Wielkopolsce, a najprawdopodobniej i w Polsce pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw i produkcji wodoru. Wielkopolska Platforma Wodorowa to od dziś nie tylko think tank, ale i realny do tank!

Pionierskie pozwolenie otrzymała firma ZE PAK S.A. Gratuluję naszemu pionierowi podjęcia działań w tym zakresie i trzymam kciuki za szybką realizację wodorowych planów. Zawsze jest tak, że innowacyjne zmiany wielokrotnie przyspieszają, gdy pojawia się pierwsza realizacja. To taki żywy dowód, że można. Wodór to nasza przyszłość energetyczna. Mamy szansę dogonić inne kraje, które wodór wykorzystują w życiu codziennym. Jechałem już na rowerze wodorowym i chciałbym nim pojechać jak najszybciej drogami Wielkopolski.  

Zielona transformacja jest jednym z priorytetowych działań Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który stawia na czystą energię wodorową i odnawialne źródła energii. Samorząd prowadzi szereg aktywności w tym zakresie angażując przedstawicieli różnych środowisk.

W 2019 roku została powołana Wielkopolska Platforma Wodorowa, która jest organem opiniotwórczym w kwestiach prowadzenia polityki gospodarczej w obrębie technologii nisko i zeroemisyjnych, w tym wodorowych, która skupia m.in. przedstawicieli świata nauki, samorządu, czy biznesu.

Ważnym krokiem w procesie energetycznej transformacji wielkopolski było tegoroczne podpisanie przez przedstawicieli największych uczelni, samorządów i przedsiębiorstw deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. To co wyróżnia wielkopolską inicjatywę na tle istniejących w Polsce dolin jest to, że powstała oddolnie, w duchu pracy organicznej, a nie w wyniku odgórnych, rządowych decyzji.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat realizuje działania promujące i edukujące w dziedzinie wodoru. Szereg konferencji naukowych dla przedstawicieli różnych branż, konkursy dla dzieci, młodzieży i studentów, czy promowanie wielkopolskich dokonań wodorowych na międzynarodowych targach to tylko niektóre z prowadzonych działań.

Jednym z najważniejszych zadań jakie przed nami stoi jest wytłumaczenie ludziom, że wodór jest bezpieczny, dlatego edukujemy np. poprzez patronaty nad klasami wodorowymi w wielkopolskich szkołach. Dorosłym tłumaczymy, że wodór jest bezpieczniejszy niż gaz, którym tankujemy nasze pojazdy.

W maju 2022 roku Samorząd Województwa zorganizuje z Międzynarodowymi Targami pierwsze Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych. Wydarzenie będzie platformą wymiany wiedzy podczas konferencji i debat połączonych z ekspozycją najnowszych rozwiązań poświęconych nisko i zeroemisyjnej gospodarce, na której maja zostać zaprezentowane technologie, które mogą być wykorzystywane w  życiu codziennym, w gospodarstwach domowych.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki wysiłkom Samorządu Województwa Wielkopolskiego i zaangażowaniu Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Wielkopolska ma realną szansę stać się krajowym liderem transformacji klimatycznych i nowoczesnych technologii energetycznych.