LOGO

Wodór

Wrz
29

Dom wodorowy w Szwecji

szwecja.jpg

Po koniec września przewodniczyłem delegacji Samorządu Województwa Wielkopolskiegiego, która udała się na wizytę studyjną do Szwecji.

Zapoznaliśmy się z dynamicznie wdrażanymi w okolicy Goteborga elementami ekosystemu gospodarki wodorowej, a także z aktywnością na rzecz ”zielonych” inicjatyw Agencji Rozwoju Regionu.

Znaczący element wizyty stanowiła możliwość zwiedzenia domu wodorowego – nowatorskiego projektu realizującego energetycznie samowystarczalny obiekt mieszkalny, przyjazny środowisku naturalnemu. Spotkaliśmy się z autorem projektu, wykonawcą i mieszkańcem - Hansem Olofem Nilssonem, który w 2015 roku całkowicie odciął się od zewnętrznych źródeł zasilania.

Ponadto, odwiedziliśmy Szwedzkie Laboratorium Transportu Elektrycznego i nawiązaliśmy relacje z członkami Stowarzyszenia Hydrogen Sweden.

Wyjazd był zwieńczeniem konkursu, skierowanego do wielkopolskich szkół, realizujących program „Szkoły wodorowe” - organizowanego przez UMWW, na rzecz upowszechniania świadomości i rozwijania kompetencji w dziedzinie niskoemisyjnej gospodarki.

Podczas delegacji z zaangażowaniem promowaliśmy targi H2 Poland, planowane na maj 2023 roku oraz przedstawiliśmy krajową oraz regionalną aktywność w dziedzinie rozwoju ekosystemu wodorowego. Poruszone zostały także perspektywy gospodarczo-edukacyjnej kooperacji z regionem miasta Goteborg.