admin_template

Sport i Turystyka

Gru
31

Rok sportowy 2019

Koniec roku to zawsze czas podsumowań i znakomity moment, by uhonorować najlepszych sportowców, trenerów, działaczy, itd. W siedzibie samorządu województwa wielkopolskiego podsumowaliśmy sportowy rok 2019 w Wielkopolsce. Na początek gali moment niezwykle podniosły i uroczysty. na wniosek marszałka województwa wielkopolskiego wyróżniono Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” prof. dr hab. Ryszarda Strzelczyka, za wybitne zasługi pedagogiczne i wychowawcze, dbałość o wszechstronny rozwój młodych Wielkopolan, wkład w popularyzację wielkopolskiego sportu oraz promocję regionu. Odznakę wręczył marszałek Marek Woźniak. 

Samorząd województwa wyróżnił najlepszych wielkopolskich sportowców, trenerów za osiągnięte przez nich wyniki oraz działaczy sportowych za całokształt ich działalności w sporcie. 

W roku 2019 wielkopolscy sportowcy zdobyli 9 medali na najważniejszych imprezach sportowych w dyscyplinach i konkurencjach olimpijskich:                  

          5 brązowych medali na Mistrzostwach Świata

          1 złoty medal na Mistrzostwach Europy,

          3 medale na Igrzyskach Europejskich. 

Jest to łączna zdobycz siedmiu wielkopolskich sportowców, którzy w przeszłości otrzymywali stypendium sportowe Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Nagrody otrzymali:

Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz, kajakarstwo/K1 200m),

Tomasz Kaczor (KS Warta Poznań/kajakarstwo),

Wiktor Chabel (KS Posnania, wioślarstwo/M4x),

Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań, lekkoatletyka/rzut młotem),

Patrycja Wyciszkiewicz – Zawadzka (OŚ AZS Poznań, lekkoatletyka/sztafeta 4x400m),

Aleksandra Kowalczuk (OŚ AZS Poznań, taekwondo),

Nikol Płosaj (UKS Jedynka Kórnik, kolarstwo). 

Od tego roku samorząd województwa przyznaje również stypendia olimpijskie, które dotychczas odebrało 11 sportowców. Stypendium olimpijskie to innowacyjne rozwiązanie będzie istotnym wsparciem finansowym dla wielkopolskich zawodników, które doraźnie wspomoże ich w przygotowaniach do nadchodzących najważniejszych zawodów sportowych - igrzysk, a w dalszej perspektywie pozwoli sportowcom na kontynuację szkolenia sportowego na etapie mistrzowskim w naszym regionie. Podczas gali podsumowującej rok 2019 grono to powiększyło się o kolejne dwie osoby:

Karolina Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz, lekkoatletyka/skok w dal),

Michał Kotkowski (SSR Start Poznań, lekkoatletyka/400m). 

Co roku samorząd województwa docenia również wybitnych trenerów wielkopolskich sportowców. W tym roku wyróżnienia otrzymało trzech szkoleniowców:

Dariusz Bresiński (KS Warta Poznań, kajakarstwo),

Andrzej Kobierski (UKS Orkan Środa Wlkp., lekkoatletyka),

Radosław Miśkiewicz (Akademia Judo Poznań, judo). 

Samorząd Województwa Wielkopolskiego ma również możliwość wręczenia dwóch nagród dla wyróżniających się działaczy sportowych za całokształt ich działalności. Sportowa Nagroda dla Działaczy Sportowych 2019 przypadła w udziale:

Bogdanowi Kramerowi (Jachtklub Wielkopolski Poznań/Kiekrz), wielokrotnemu Mistrzowi Polski, Mistrzowi Europy i Mistrzowi Świata w klasie DN (bojery) oraz

Antoniemu Karwackiemu – działaczowi poznańskich klubów (KS Warta Poznań, Przemysław Poznań, Pocztowiec Poznań, KS Surma Poznań), honorowemu prezesowi Polskiego Związku Hokeja na Trawie. 

W 2019 roku zawodnicy WKS Grunwald Poznań, podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan (Chiny), zdobyli 10 medali. Dwa złote, cztery srebrne i dwa brązowe, w takich dyscyplinach, jak strzelectwo, lekkoatletyka, zapasy oraz biegi na orientację. Wyróżnienie dla WKS Grunwald Poznań odebrał prezes klubu, gen. broni Lech Konopka. 

Wielkopolscy sportowcy w mijającym roku odnosili również sukcesy w dyscyplinach nieolimpijskich. Wyróżnienia za reprezentowanie Wielkopolski w sportach nieolimpijskich odebrali:

Henryk Synoracki – motorowodny Wicemistrz Świata, 11 – krotny Mistrz Europy,

Klaudiusz Hirsch, Rafał Gozdecki i Kamil Kucharski – trenerzy i zawodnik reprezentacji Polski w piłce nożnej sześcioosobowej, aktualni Wicemistrzowie Świata.  

W sporcie niezwykle ważny jest rozwój młodych zawodników, nie możemy zatem zapomnieć o systemie sportu młodzieżowego. W tej klasyfikacji Wielkopolska zajęła w 2019 roku drugie miejsce w kraju. Na ten sukces złożył się wysiłek 383 klubów z ponad 100 wielkopolskich miast i gmin. Najlepsze miasta w systemie sportu młodzieżowego to POZNAŃ, KONIN i KALISZ. Najlepszymi gminami w systemie sportu młodzieżowego okazały się TARNOWO PODGÓRNE, ŚRODA WIELKOPOLSKA oraz KÓRNIK, a najlepsze kluby to Organizacja Środowiskowa AZS Poznań, Klub Sportowy AZS AWF Poznań oraz Klub Sportowy Posnania. 

To był niezły rok dla wielkopolskiego sportu. W przyszłym roku, roku olimpijskim, życzymy wszystkim naszym sportowcom samych sukcesów, gradu medali zdobywanych zarówno podczas zawodów w kraju, jak i za granicą. Najmocniej trzymamy kciuki za naszych olimpijczyków, którzy wystartują w Tokio, i mamy nadzieję na sukcesy, medale, i oby… kolejne „złoto” dla Wielkopolski.  

Więcej zdjęć znajdziecie w GALERII.

awu1066.JPG
awu1069.JPG
awu1071.JPG
awu1095.JPG
awu1100.JPG
awu1116.JPG
awu1122.JPG
awu1129.JPG
awu1133.JPG
awu1155.JPG