LOGO

Społeczność lokalna

Lis
10

Święto Niepodległości

1668095034756.jpg

Szanowni Państwo,

świętujemy 104. rocznicę odzyskania wolności – Narodowe Święto Niepodległości. Narodowe, czyli nasze, wspólne, przeżywane w duchu dumy i zadumy, ale też poszanowania naszych odmienności, bo łączą nas wspólne wartości i historia – trudna, bolesna, ale pełna godności i braterskiej walki o wolność, niepodległość, lepsze jutro.   

Dziś wsłuchujemy się w słowa tych, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę. Pamiętamy o Ojcach naszej niepodległości, ale również o wszystkich bezimiennych bohaterkach i bohaterach naszej historii, którzy słowem i czynem dbali o światło polskości w czasie 123 lat zaborczego mroku. Bohaterowie, w dużej mierze nieznani, każdego dnia walczyli o to by Polska powróciła na mapy Europy.

Tegoroczne wydarzenia dobitnie pokazują, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Atak Rosji na Ukrainę dowodzi, że pomimo nauki jaka płynie z historii nie wszyscy potrafią wyciągnąć z niej wnioski i wspólnie budować bezpieczny, przyjazny świat. Ale walka o wolność to również walka o prawdę i niezależność. O prawdę w edukacji, mediach, o niezależność w sądach. Tę walkę toczymy od lat i póki walczymy nie traćmy nadziei na zwycięstwo.  

Życzę, aby Narodowe Święto Niepodległości było czasem radości i pozytywnych emocji. Nie odbierajmy nikomu prawa do przeżywania i świętowania. Inność poglądów nie może nikogo pozbawiać obecności w życiu publicznym. Jesteśmy jednym narodem i choć nasze wzajemne relacje bywają trudne, to mamy jeden wspólny cel – Polskę.