LOGO

Społeczność lokalna

Lis
11

Niech żyje Niepodległa

3.jpg
rogal.jpg
pod-pomnikiem.jpg

W tym wyjątkowym dniu, w Narodowe Święto Niepodległości czujemy wyjątkowo silne przywiązanie do przeszłości i intensywniej czytamy testament tych, którzy o wolność naszej Ojczyzny walczyli. Naszym obowiązkiem jest wzięcie udziału w tej wyjątkowej sztafecie pokoleń i dołożenie swojej cegiełki do budowania wolnego i niepodległego państwa, które po latach wróciło do europejskiej rodziny.

Dziś pochylając głowę i oddając hołd tym znanym postaciom naszej historii, jak Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty, Ignacy Paderewski i Wincenty Witos, którzy tak bardzo się od siebie różnili, ale jednak zdołali obrać wspólny kurs i stworzyć podwaliny dla polskiej państwowości, pomyślmy też o milionach bezimiennych bohaterów, bez których nie udałoby się na tych fundamentach ideowych zbudować państwa z „krwi i kości”.

W 1918 roku, po ponad 100 latach Polska powróciła na mapę Europy. Naszym obowiązkiem jest nie tylko kultywować pamięć o tym przełomowym czasie, ale również wyciągać wnioski na przyszłość. Z okazji Święta Niepodległości składam najlepsze życzenia radości z wolności oraz siły by tę wolność jak najdłużej pielęgnować – w naszym kraju, w naszych umysłach i naszych sercach. Pamiętajmy, że tylko wolni ludzie mogą budować wolny kraj. 

Życzę, aby 11 listopada był przepełniony wzruszeniem, dobrymi emocjami, pamięcią o przeszłości. Mając na uwadze historię naszego narodu, myślmy o przyszłości w duchu wolności i solidarności.