admin_template

Społeczność lokalna

Gru
21

Apel do PKP Intercity S.A.

15622750-1218879374860977-21371984177624.jpg

Radni jednogłośnie poparli przygotowany przeze mnie Apel, w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych na trasach Piła - Warszawa i Piła - Kraków

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta na prośbę mieszkańców Piły i subregionu pilskiego zwróciłem się do radnych z wnioskiem o poparcie mojego apelu i wystosowanie go do PKP Intercity S.A.

Niestety od 11 grudnia PKP Intercity S.A. zamknęło bezpośrednie połączenie poranne na trasie Piła – Warszawa i tym samym naraziło wielu mieszkańców naszego miasta i subregionu pilskiego na utratę tak praktycznego środka lokomocji. Wiele osób z racji swoich prac zawodowych, a także z racji potrzeb turystycznych, czy osobistych korzystało z tego połączenia. Było ono o tyle ważne, bowiem dawało możliwość dotarcia do Warszawy w godzinach porannych, załatwienia swoich spraw w godzinach popołudniowych, a następnie każdy mógł bezpiecznie wrócić do Piły. Od 11 grudnia, po zmianie rozkładu jazdy, nie ma już takiej możliwości. 
Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami Piły i okolic. I niestety oni wszyscy skarżą się, że w tym momencie podobną trasę muszą pokonywać z przesiadkami – albo przez Bydgoszcz, albo przez Poznań. Prawda taka, że już wcześniejsze przykre doświadczenia z opóźnieniami pociągów bardzo pogorszyły wizerunek PKP Intercity S.A., bo pogorszył się komfort osób podróżujących. Część z nich zdecydowało się przesiąść do samochodów bądź wybrać inne możliwości dojazdu. Dlatego postanowiłem napisać taki apel i zwrócić się do kolegów radnych, aby – w imieniu wszystkich osób podróżujących – go poparli.

***
Treść apelu: „W związku z likwidacją połączeń kolejowych, a co za tym idzie - z powodu pogorszenia się jakości tych połączeń, dbając o możliwość komunikacji mieszkańców Piły i subregionu pilskiego środkami komunikacyjnymi, gospodarczymi, akademickimi i turystycznymi, a także w ramach realizacji misji publicznej, zwracamy się do PKP Intercity S.A. o przywrócenie połączeń na trasach kolejowych: Piła – Warszawa i Piła – Kraków. Pilanie i mieszkańcy subregionu pilskiego podróżują do Warszawy służbowo i turystycznie. Brak możliwości bezpośredniego dojazdu do stolicy w godzinach przedpołudniowych jest sporym utrudnieniem, które negatywnie wpływa na komfort usług PKP intercity SA. Odległy dystans między docelowymi miejscowościami powoduje niedogodności, dlatego trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie podróżnych, nie tylko pod względem ilości miejsca, ale również jakości komfortu podróży. Likwidacja bezpośredniego popołudniowego połączenia na trasie Piła – Kraków, a także zmiana tej trasy na Piła – Katowice oraz pogorszenie jakości połączenia wpływa negatywnie na komfort długich podróży kolejowych i zniechęca pasażerów do wybrania tego połączenia. Proponowane rozwiązania wiążą się z krytyką tych usług przez podróżujących co może wpłynąć na zmniejszone zainteresowanie tą formą komunikacji”.

***
Pod apelem pojawią się podpisy wszystkich radnych, bowiem jego treść spotkała się z jednogłośnym poparciem. Ponadto głos w dyskusji zabrała radna Wiesława Sztaba: - Myśl w sprawie wystosowania apelu jest bardzo dobra. Trudności, o których mówi radny Jacek Bogusławski, doświadczyłam na własnej skórze. Wcześniej jadąc do stolicy miałam do dyspozycji jednodniowe połączenie w obie strony. Dzisiaj tak nie jest. A przecież sami doskonale wiemy jak to jest podróżować z przesiadkami. Dlatego – jak najbardziej – popieram ten apel. 
Opinię radnej Wiesławy Sztaby podzielił radny Paweł Dahlke: - Temat jest bardzo ważny. Sam poruszyłem go na poprzedniej sesji Rady Miasta. Wówczas pan prezydent Piły zobowiązał się do działań w tej sprawie. Dzisiaj w trakcie swojego sprawozdania z „działań prezydenta” mówił, że wystosował pismo do PKP Intercity S.A. Apel popieram. Uważam, że jest to cenna inicjatywa radnego Jacka Bogusławskiego. Liczę się z tym, że odpowiedź ze strony PKP może być krótka: że połączenia są nieopłacalne, że nie ma odpowiedniej liczby pasażerów… Dlatego obok apelu ważne jest też, aby Urząd Miasta podjął szeroki wachlarz działań w tej sprawie. 
Do dyskusji dołączył się wiceprezydent miasta Piły Krzysztof Szewc: - Oczywiście zgadzam się z wszystkimi, którzy zabrali głos w tej sprawie. Ten apel będzie elementem pomocniczym w naszych dyskusjach z PKP. Dlatego proszę radnych o przyjęcie tego apelu, bo to nam pomoże w dalszych negocjacjach z PKP. 
Słowa poparcia padły też z ust posła Marcina Porzucka.

***
Osobiście bardzo cieszy mnie jednogłośne, pozytywne stanowisko radnych w sprawie apelu do PKP Intercity S.A., którego jestem wnioskodawcą. Uważam, że trzeba dbać o najwyższe standardy osób podróżujących w tak dalekich trasach. Świat się zmienia, świat idzie do przodu… Wszyscy chcą podróżować w coraz lepszych warunkach. A jeśli te warunki ulegną poprawie, to zechcemy jeszcze bardziej niż dotąd korzystać z takiej formy transportu jakim są koleje PKP. Dzięki temu przybędzie pasażerów, a PKP tylko na tym zyska.

Jaki będzie finał tej sprawy na pewno poinformuję na moim FB.

Biuro prasowe: jacekboguslawski.pl