LOGO

Działalność

Maj
14

Siedem milionów dla czterech gmin w ramach POSI

Inteligentne rondo

Poprawa efektywności energetycznej, funkcjonalności i dostępności komunikacji publicznej w ujęciu miejskim i ponadlokalnym to główne założenia inwestycji, którą realizować będzie gmina Piła w rejonie ulic Okólnej, Tucholskiej i Roosevelta.

- Nikomu nie trzeba uświadamiać, że jest to jedno z najbardziej uciążliwych skrzyżowań w mieście. Z ulicy Tucholskiej w Okólną bardzo ciężko wyjechać, a niekiedy  bywa to niemal niemożliwe. Rozpoczynamy przebudowę tego newralgicznego skrzyżowania, ale nie tylko, ponieważ powstanie również ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Okólnej, po jej prawej stronie patrząc od mostu – mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

Skrzyżowanie będzie przebudowane na rondo, dodatkowo zostanie wybudowana wspomniana już ścieżka rowerowa, a także efektywne energetycznie oświetlenie. Zostanie również zamontowany system ITS, który będzie wykrywać nadjeżdżające autobusy i poprzez odpowiednio skalibrowaną sygnalizację świetlną umożliwi im płynny przejazd przez rondo. Cały projekt ma wartość około 3,5 mln złotych, a w ramach dofinansowania gmina Piła otrzyma 2,7 miliona. Prace rozpoczną się już w czerwcu, a termin zakończenia inwestycji to koniec grudnia przyszłego roku.

Kolejny etap pętli

Rozwój zintegrowanego i niskoemisyjnego transportu i usprawnienie mobilności miejskiej leżą u podstaw inwestycji, którą realizować będzie gmina Trzcianka. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Kolejny etap tzw. Pętli Trzcianeckiej, czyli ścieżka rowerowa ze Smolarni do Trzcianki, o długości 5,5 km.

- Mamy już wyremontowaną drogę powiatową wraz ze ścieżką rowerową z Trzcianki do Stradunia, teraz nowy szlak dla rowerów wytyczony zostanie również ze Smolarni do Trzcianki. Równocześnie rozmawiamy z Lasami Państwowymi na temat pozostałych odcinków pętli, i niewykluczone, że przy okazji budowy ścieżki ze Smolarni uda się zrealizować jeszcze jeden etap – mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Oprócz budowy nowej ścieżki rowerowej gmina zmodernizuje oświetlenie uliczne wzdłuż ścieżki biegnącej po miejskiej stronie, wzdłuż ul. Fałata. Trzydzieści dwie sodowe oprawy oświetleniowe zostaną wymienione na oświetlenie LED. Na zrealizowanie projektu, którego łączna wartość wynosi ponad 1,8 mln złotych, gmina Trzcianka otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 1,4 miliona.

Rowerowe Kaczory

Prawie dwa miliony złotych kosztować będzie inwestycja realizowana przez gminę Kaczory. Na odcinku drogi Kaczory – Krzewina – Dziembowo powstanie droga dla rowerów, wyremontowane i przebudowane będą również dwie zatoki autobusowe. Ścieżka rowerowa połączy miejscowość Krzewina z Kaczorami,  za pośrednictwem istniejącej już ścieżki Kaczory-Morzewo. Dofinansowanie inwestycji to ponad 1,6 mln złotych.

Parkuj i jedź

Park & ride (P&R)to w dużych ośrodkach miejskich parking zlokalizowany w pobliżu peryferyjnych przystanków, przeznaczony dla osób korzystających z publicznego transportu zbiorowego. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę do centrum miasta. Pierwsze parkingi tego typu pojawiły się w latach sześćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Właśnie tego typu parking, rozszerzony o formułę B&R (zostaw rower i jedź), powstanie w Szydłowie, przy Centrum Upowszechniania Kultury. Powstaną 54 miejsca postojowe w wybudowanych obiektach „parkuj i jedź”, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych oraz osiem stanowisk postojowych dla rowerów pod wiatą, a także elementy małej architektury. Z nowego oświetlenia LED będą się niebawem cieszyć mieszkańcy Dobrzycy i Zawady. Energooszczędne oświetlenie zostanie wybudowane na Osiedlu Na Wzgórzu w Dobrzycy i przy drodze powiatowej w Zawadzie. W Dobrzycy planuje się wykonanie 41 stalowych słupów oświetleniowych z oprawami LED. Długość dróg przewidziana do oświetlenia wynosić będzie ok. 1500 m, natomiast w Zawadzie powstanie 12 aluminiowych słupów oświetleniowych. Inwestycja zamknie się w kwocie 1,5 mln złotych, a w ramach dofinansowania gmina Szydłowo otrzyma prawie 1,3 miliona.

dsc-0382.JPG
dsc-0361.JPG
dsc-0387.JPG
dsc-0378.JPG