LOGO

Działalność

Gru
31

Odpowiedzi na interpelacje mieszkańców osiedla „Zamość”.

zamosc-1.jpg
zamosc-2.jpg

Jakiś czas temu podczas spotkania otwartego członków Komisji Gospodarki Miejskiej oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Miasta, któremu przewodniczyłem, mieszkańcy osiedla „Zamość” mówili o swoich bolączkach i oczekiwaniach inwestycyjnych. Wszystkie postulaty spisałem i przekazałem prezydentowi miasta Piły p. Piotrowi Głowskiemu.

Przypomnijmy: 12 października w trakcie wspominanego zebrania mieszkańcy mówili m.in. o ulicy Kaczorskiej, która wymaga remontu (konieczna jest budowa kanalizacji deszczowej i chodnika). Zwrócono także uwagę na nieciekawie wyglądające ścieżki pomiędzy blokadami przy ul. Andersa oraz na nieporządek przy ulicy Ludowej (od strony Walki Młodych). Wspomniano także o nieestetycznych budynkach przy ul. Roosevelta i ul. Ludowej oraz o konieczności poprawienia ciągu komunikacyjnego między ul. Tczewską, a ul. Tucholską.

22 grudnia zastępca prezydenta miasta Piły Krzysztof Szewc odpowiedział na przekazane przeze mnie do Urzędu Miasta postulaty mieszkańców osiedla „Zamość”. Tak więc… Jeśli chodzi o nieporządek panujący przy ul. Walki Młodych, a konkretnie o zaniedbania przy jednym z tamtejszych sklepów, to w odpowiedzi padło, że remont jest konieczny i nastąpi w 2017 roku w ramach bieżącego utrzymania po przeprowadzeniu przetargu i wyłonieniu wykonawcy na roboty drogowe. Ponadto – jak dodał wiceprezydent p. Krzysztof Szewc – znane są mu liczne potrzeby remontowe zarządzających przez MZGM w Pile lokali. Z uwagi jednak na ograniczone środki finansowe MZGM wykonuje przede wszystkim remonty zapewniające bezpieczeństwo budynków polegające na wymianie instalacji gazowych i elektrycznych zasilających mieszkania oraz remonty dachów. Pan Krzysztof Szewc nadmienił, że w miarę możliwości finansowych MZGM w Pile na bieżąco dokonuje napraw budynków przy ul. Walki Młodych. Z uwagi na ograniczone przychody z tytułu czynszu najmu, zaległości najemców lokali w zapłacie czynszu oraz ogrom potrzeb remontowych (albowiem w podobnym stanie technicznym jest większość nieruchomości wchodzących w skład gminnego zasobu mieszkaniowego) nie jest możliwym wykonanie w krótkim czasie remontu kapitalnego wszystkich nieruchomości wymagających tego typu działań. Dodać należy, że w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Piła na lata 2017 – 2021 z dnia 29 listopada 2016r. nie przewiduje się  przy ul. Walki Młodych termomodernizacji budynku.

Z kolei sprawy inwestycyjne dotyczące budowy chodnika na ul. Kaczorskiej oraz budowy drogi przy ul. Kadetów będą brane pod uwagę w kolejnych latach, ponieważ środki finansowe obecnie rozplanowano – jako udział gminy – na projekty, które mają ogromną szansę na dofinansowanie zewnętrznymi środkami unijnymi. W przypadku ul. Kadetów Zarząd Dróg i Zieleni w Pile czasowo (w miarę potrzeb) wykonywał będzie profilowanie i wyrównywanie tamtejszej nawierzchni.

Pan Krzysztof Szewc wyjaśnił także kwestię poprawy bezpieczeństwa na ul. Wągrowieckiej. Jego zdaniem to bezpieczeństwo uzyskać można przez wykonanie progu zwalniającego lub budowę chodnika. Ale i w tym przypadku realizacja inwestycji może nastąpić w przypadku wystąpienia możliwości finansowych budżetu w kolejnych latach (najprawdopodobniej po zrealizowaniu zadań inwestycyjnych z udziałem środków unijnych).

Jeśli chodzi o poprawę infrastruktury drogowej przy ul. Andersa… Wspominana działka stanowi współwłasność 35 udziałowców. A zatem realizacja chodników i parkingów w tym miejscu może nastąpić dopiero po osiągnięciu wymaganej 100-procentowej zgody udziałowców na budowę i współfinansowanie. Pan K. Szewc w swoim piśmie podkreślił, że Urząd Miasta podejmował czynności o przyjęcie tej ulicy na majątek Gminy co spowodowałoby możliwości samodzielnego podejmowania decyzji o jej remoncie czy przebudowie, jednak na chwilę obecną działania Urzędu nie przyniosły pozytywnych efektów.

Jeśli chodzi o poprawienie ciągu komunikacyjnego przy ul. Tczewskiej, z pisma jednoznacznie wynika, że odcinek o którym mowa (czyli ul. Wawelska – ul. Tczewska –  ul. Składowa) przebiega przez tory kolejowe będące własnością PLK w Szczecinie oraz w dalszej części przebiega przez odcinek objęty projektem przebudowy ul. Wawelskiej w ramach rozwoju infrastruktury dla Pilskiej Strefy Przemysłowej i będzie realizowany w 2017 – 2019r. Ponadto Urząd Miasta wystąpi do PLK w Szczecinie o przebudowę odcinka przejazdu poprawiającego bezpieczeństwo.

PismoPM