LOGO

Klimat

Paź
01

Tarnówka będzie błękitno-zielona

tarnowka.jpg

Tarnówka to kolejna gmina z północy Wielkopolski, która otrzyma dofinansowanie od Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski.

Przekazałem Jackowi Mościckiemu, Wójtowi Gminy Tarnówka czek na ponad 8 000 złotych, dzięki którym w gminie powstanie owadzi pensjonat Pana Bzyka. Na terenach rekreacyjnych w 13 wsiach zostaną posadzone drzewa owocowe
i domki dla owadów, które będą schronieniem dla pszczół i innych owadów zapylających.

Cieszę się, że kolejna gmina z północnej wielkopolski złożyła dobry wniosek i otrzymała dofinansowanie na realizację proklimatycznych działań.

Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski to projekt, dzięki któremu dofinansowaniem są objęte przedsięwzięcia polegające na realizacji powiązanych funkcjonalnie inwestycji w zakresie ochrony i wzmacniania przyrody oraz naturalnych  jej procesów. Zanieczyszczenie powietrza, niedobór lub nadmiar wody, miejskie wyspy ciepła, utrata naturalnych siedlisk to jedne z wielu wyzwań dla współczesnego społeczeństwa. Formą łagodzenia zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych jest wprowadzanie elementów błękitno-zielonej infrastruktury, takich jak zielone dachy i fasady czy systemy zrównoważonej gospodarki  deszczówką, które przynoszą korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Poprzez nowy program „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” Samorząd Województwa chce przywrócić równowagę przyrodniczą oraz poprawiać mikroklimat poprzez zachęcenie do tworzenia błękitno - zielonej infrastruktury.