LOGO

Klimat

Paź
19

Stacje Nel Hydrogen Fueling w Polsce!

20-10-19-nel-h2-station.jpg

Przedstawiciele Polskich Zakładów Energetycznych Pątnów – Adamów – Konin S. A. podpisali porozumienie z Nel Hydrogen Fueling, i zakupią ich stacje H2Station Hydrogen, które będą służyły do ​​zasilania pojazdów osobowych i autobusów w Polsce zielonym wodorem.

- Cieszymy się, że możemy wejść do kolejnego kraju w Europie z naszymi rozwiązaniami paliwowymi H2Station. Widzimy atrakcyjne możliwości rynkowe w Polsce i jesteśmy dumni, że ZE PAK, który jest wiodącą firmą energetyczną w Polsce, wybrał nasze rozwiązania paliwowe – mówi Jens Egholt, starszy dyrektor sprzedaży globalnej w Nel Hydrogen Fueling.

Całkowita wartość zamówienia to około 3,2 mln euro, a termin oddania stacji planowany jest na 2021 rok. Zastosowanie w projekcie zielonego wodoru produkowanego w ZE PAK S.A., to idealny krok na drodze do całkowitej eliminacji szkodliwych substancji emitowanych przez transport.

- Uważam, że gospodarka wodorowa jest kluczem do osiągnięcia celów Konferencji Paryż 2015 dla ZEPAK SA i całej Polski. Zielony wodór jest z pewnością najlepszym rozwiązaniem w procesie dekarbonizacji i światowym projekcie zerowej emisji. Jest to również kluczowa część zielonej transformacji ZE PAK S.A. – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz spółki ZEPAK S.A.

Stacja Nel H2Station to tylko część większego projektu ZE PAK, który obejmuje fabrykę paneli słonecznych w Brudzewie o mocy 70 MWp i elektrolizer zbudowany w Koninie. Obie instalacje powinny być gotowe w najbliższych latach.

- Współpraca z Nel, światowym liderem w zakresie rozwiązań wodorowych jest dla nas szczególnie ważna, gdyż dzięki temu w Polsce zostaną wprowadzone najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania paliwowe dodaje Zygmunt Artwik,wiceprezes Zarządu ZE PAK S.A.

Całe przedsięwzięcie wpisuje się też w działania podejmowane przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska, powołane do życia przez Zygmunta Solorza.

źródło: meethydrogen.com