LOGO

Klimat

Sie
07

„SMOK” – papierosy dla dzieci

smok-papierosy-dla-dzieci.jpg
smok-papierosy-dla-dzieci-sklep-juz-otwa.jpg

„Oddychając warszawskim smogiem, Twoje dziecko wdycha tygodniowo odpowiednik paczki papierosów” - tym hasłem w 2017 roku warszawscy aktywiści z inicjatywy „Miasto jest nasze”, ostrzegali rodziców o fatalnej jakości powietrza, którym oddychają ich dzieci. W formie prowokacji został otwarty w Warszawie sklep z papierosami dla dzieci oraz sklep internetowy www.papierosydladzieci24.pl.

Projekt zrobił furorę w Internecie, tysiące odsłon, komentarzy, postów i artykułów – tak bardzo oburzyła nas myśl o dzieciach palących papierosy! Jednak na co dzień nasze dzieci oddychają smogiem, nie tylko w stolicy, ale także wielu innych miastach w kraju i na świecie, a mimo to nie budzi to tak silnego sprzeciwu ze strony społeczeństwa, jak „SMOK - papierosy dla dzieci”. Według danych dostępnych na stronie „Miasto jest nasze” (za smoglab.pl) mieszkańcy miasta stołecznego wdychają ilość rakotwórczego benzo[a]pirenu odpowiadającą paczce papierosów na tydzień. Jak sprawa wygląda w innych częściach Polski możecie sprawdzić na stronie https://krakowskialarmsmogowy.pl/smog. Możemy to sprawdzić za pomocą kalkulatora, który pokazuje stężenie benzo(a)pirenu przeliczone na ilość papierosów. Narzędzie to stworzył Krakowski Alarm Smogowy we współpracy z krakowskim startupem Omni_Calculator.

Sklep z papierosami dla dzieci przy ul. Szpitalnej 4 okazał się w rzeczywistości punktem informacyjnym, w którym mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej o smogu i złym stanie powietrza w mieście. Miejsce otwarte było dla wszystkich, każdy mógł wejść do środka z ulicy i zadać ekspertom nurtujące go pytanie odnośnie zanieczyszczeń powietrza. W efekcie kampania społeczna MJN została nagrodzona ogólnopolskim konkursie Klubu Twórców Reklamy „KTR 2017”. Inicjatywa otrzymała srebrną nagrodę w kategorii ”event”.  

„Sprawmy, by smog stał się skandalem! Czymś wstydliwym i oburzającym, co nie ma prawa istnieć w normalnym kraju. Zmuśmy polityków, by wreszcie na poważnie zajęli się tym problemem. Żądajmy, by władze zamiast przerzucać się odpowiedzialnością za zdrowie mieszkańców zaczęły współpracować!” MJN

Źródła:

http://miastojestnasze.org

http://warszawa.wyborcza.pl

https://krakowskialarmsmogowy.pl

https://smoglab.pl