LOGO

Klimat

Maj
14

Radny na straży czystego powietrza

s0948124.JPG
s0668093.JPG
s0848114.JPG

14 maja przy Szkole Podstawowej nr 12 w Pile na ulicy Lelewela 140 odbyła się konferencja prasowa zwołana przez Jacka Bogusławskiego, samorządowca i przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej w Radzie Miasta Piły. Celem spotkania z mediami było przedstawienie koncepcji Obywatelskiej Sieci Monitoringu Jakości Powietrza, która w Pile funkcjonuje od dwóch tygodni.

W konferencji – obok wyżej wspomnianego radnego Jacka Bogusławskiego – uczestniczyli: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 – Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 – Szymon Frydrych oraz dyrektor Przedszkola w Murowanej Goślinie – Radosław Szpot.

Radny Jacek Bogusławski poinformował o zamontowanych z jego inicjatywy czujnikach jakości powietrza na budynkach pilskich szkół podstawowych (SP nr 3 i SP nr 12) i na obiekcie firmy „Credo Group”, czyli w najbliższym sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7.

- Podczas wielu rozmów z mieszkańcami Piły, jak i całego regionu Północnej Wielkopolski, przekonałem się, że sprawa jakości powierza jest dla nas wszystkich bardzo ważna. Z tego powodu zdecydowałem się zainstalować w naszym mieście czujniki badania jakości powietrza – mówi radny Jacek Bogusławski.

Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców, co zainspirowało radnego Jacka Bogusławskiego,  do utworzenia na ternie Piły swoistej Obywatelskiej Sieci Monitoringu Jakości Powietrza. Idea jest prosta: wchodzimy na stronę http://pilabezsmogu.pl/, tam dowiemy się m.in. jaka jest aktualna jakość powietrza, stan stężenia pyłów drobnych oraz w jaki sposób można dołączyć do wspomnianej sieci.

Dodać należy, że sieć już funkcjonuje, a czujniki badają jakoś powietrza, o czym mogą przekonać się mieszkańcy osiedli: Podlasie, Staszyce i Górnego.

- Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów naszych szkół i ich rodziców. Mogą oni na bieżąco sprawdzić stan powietrza poprzez kolor czujnika. Dzięki czujnikom wiemy, że w ostatnich dniach mogliśmy cieszy się dobrym i bardzo dobrym powietrzem – mówią dyrektorzy. Jednocześnie zwrócili uwagę, że w okresie jesienno – zimowym wskazania czujników mogą być mniej pozytywne. O czym przekonał się gość specjalny konferencji – Radosław Szpot, inicjator sieci w Murowanej Goślinie. Tam projekt działa od kilku miesięcy i już pokazywał, że jakoś powietrza nie każdego dnia jest dobra.

***

Instalowanie kolejnych czujników z pewnością wpłynie nie tylko na świadomość mieszkańców Piły, jak i całego regionu, ale też przyczyni się do zmiany nawyków związanych z ogrzewaniem mieszkań i domów, aby nasze powietrze było czystsze. Jednocześnie, Jacek Bogusławski, zaprasza do współpracy wszystkich chętnych mieszkańców Piły, powiatu pilskiego i Północnej Wielkopolski: - Chętnie pomogę w doborze czujnika, w jego zamontowaniu i konfiguracji. Tak, aby był spójny z siecią i widoczny na naszych stronach internetowych. Zachęcam do współpracy.

Biuro prasowe: jacekboguslawski.pl

Więcej zdjęć: http://www.jacekboguslawski.pl/dzialalnosc/spolecznosc-lokalna/radny-na-strazy-czystego-powietrza-699.html