LOGO

Klimat

Cze
05

Małe enklawy w centrum SMOGu

male-enklawy-w-centrum-smogu1.jpg
male-enklawy-w-centrum-smogu.jpg

Jest wiele możliwości jak zapobiegać powstawaniu smogu, jak się przed nim chronić, ale są też takie, które sprawią, że będziemy w strefie wolnej od zanieczyszczeń chociaż przez chwilę. Jednym z takich przedsięwzięć jest projekt jednego ze startupów o nazwie Degrum. Jak mówią sami pomysłodawcy jest to ekologiczny przystanek oczyszczający powietrze. Dzięki zastosowaniu kilku filtrów hepa pasażerowie będą mogli cieszyć się świeżym powietrzem wewnątrz przystanku. Według autorów projeku serwis przewidziany jest raz do roku, a koszt jednego przystanku zaczyna się od 100 tysięcy złotych, zaś koszt serwisowania to 2 tysiące złotych.

Jak na razie Degrum jest projektem, ale w kraju już funkcjonują eko przystanki, może nie są one maszynami oczyszczającymi powietrze, ale przyczyniają się do ogólnego zmniejszenia zanieczyszczeń. W 2016 roku w Stalowej Woli został zamontowany przystanek, który z pewnością przypadł do gustu pasażerom, ponieważ latem jest klimatyzowany, a zimą ogrzewany. Zastanawiające jest to gdzie tu ekologia, a mianowicie w instalacji fotowoltaicznej. Zastosowanie tej technologii pozwoli uniezależnić się energetycznie od sieci miejskiej, pozwoli to zasilić klimatyzację oraz oświetlenie przystanku, rozkładu jazdy czy też wyświetlacza ulic. Jest to samowystarczalny przystanek z udogodnieniami dla pasażerów, a zarazem ekologiczny.

Prócz wymienionych wyżej pomysłów znalazł się jeszcze jeden, ale tym razem, dosłownie „zielony przystanek”. W ubiegłym roku w ramach projektu pn. „Żyjące przystanki nowoczesne rozwiązania ekologiczne” w Siematyczach postawiono dwa takie przystanki. Są to wiaty zrobione z drewna i szkła, a na ich dachu i bocznej ścianie zasadzone są rośliny. Takie rozwiązanie sprawia, że rośliny znajdujące się na przystanku filtrują powietrze i przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Stawianie takich przystanków w miastach nie tylko sprzyja ekologii, ale również sprzyja aranżacji architektury zielonej w miastach.

Jak widać jest wiele rozwiązań aby chronić się przed szkodliwym działaniem smogu, jak i ograniczać jego emisję. Kilka przedstawionych wyżej projektów jest na to doskonałym przykładem.

Źródło: (https://businessinsider.com.pl, http://stalowemiasto.pl, https://siemiatycze.eu, http://degrum.pl)