LOGO

Klimat

Sie
22

Jak chronić się przed smogiem – MASKI ANTYSMOGOWE

39753271-275090373307812-155773528908496.jpg

Już wiele razy pisaliśmy wam, jak możecie skutecznie chronić się przed smogiem. W poprzednich postach podaliśmy wam pomysły, jak przed zanieczyszczeniami ochraniać swoje włosy, skórę czy poprawić stan powietrza w miejscu zamieszkania czy pracy, dzięki roślinom doniczkowym. W dzisiejszym poście dowiecie się więcej o maskach antysmogowych. Temat ważny i potrzebny!

W Polsce nadal widok człowieka w masce budzi wiele emocji, jednak w wielu krajach na świecie jest to działanie zaradcze na porządku dziennym. Pewnie każdy z nas zna widok zatłoczonych ulic Pekinu i ludzi w maskach, chociażby ze zdjęć czy programów telewizyjnych. Dobrej jakości maska może zatrzymać większość zanieczyszczeń i ochronić przed nimi nasze drogi oddechowe i płuca oraz jak podają badania z ostatnim lat - serce.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów masek antysmogowych. Maska masce nierówna! Wg badań najgorzej przed zanieczyszczeniami chronią nas marki bawełniane – przepuszczają aż 72% toksyn. Lepiej niż bawełniane w teście wypadły maski dla rowerzystów, które przepuszczały od 15 – 45% zanieczyszczeń, podobnie jak maski chirurgiczne. Dużo lepiej wypadły maski z filtrem teflonowym oraz maski przeciwpyłowe.

Maski dostępne na rynku zasadniczo dzielą się na amatorskie i te do użytku profesjonalnego, różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, rodzajem filtra, lub jego brakiem, a także designem. Możemy kupić nie tylko maski w różnych kolorach i kształtach, ale także w wielu rozmiarach. Kupując maskę warto zwrócić uwagę na jej kształt i rozmiar i wybrać taką, która dobrze przylega do naszej twarzy. Warto zdecydować się na taką, która przepuszcza jak najmniej toksyn – najlepiej wybrać te oznaczone HEPA, gdyż oprócz zanieczyszczeń zatrzymują one także alergeny, wirusy, grzyby, pierwotniaki i bakterie. Maska może nas chronić także przed nieprzyjemnymi zapachami, jeśli zawiera filtr HEPA połączony z filtrem węglowym.  

Warto pamiętać o tym, że ludzki nos jest naturalnym filtrem powietrza! Jeśli nie macie przy sobie maski, a powietrze w którym przebywacie jest złej jakości, oddychajcie przez nos zamiast ustami.

Więcej informacji o maskach znajdziecie na stronie https://krakowskialarmsmogowy.pl (tam również porównanie masek dostępnych na polskim rynku) oraz https://smoglab.pl

W kolejnym poście przybliżymy wam założenia diety, która ochroni wasz organizm przed smogiem, neutralizując nadmiar wolnych rodników w organizmie. Dowiecie się co jeść, co pić i poznacie kilka ciekawych przepisów na dania.