LOGO

Klimat

Lis
23

HyStreet

Spadeadam to niewielkie angielskie miasto, położone a hrabstwie Northumberland, nieopodal Muru Hadriana z jednej, i granicy ze Szkocją z drugiej strony. Właśnie w tym miasteczku powstał niezwykły projekt - wyjątkowa placówka testowa, HyStreet, która składa się ze specjalnie zbudowanego budynku, w którym znajdują się mieszkania demonstracyjne zasilane i ogrzewane czystym wodorem! Liderem projektu H21 jest Northern Gas Networks.

W mieszkaniach przy HyStreet wykonano ponad 200 testów w celu zbadania i udowodnienia, że stosowanie wodoru jako podstawowego źródła ciepła zamiast gazu ziemnego, jest bezpieczne. H21 pokazuje, w jaki sposób istniejące dziś sieci gazu ziemnego można przystosować do bezpiecznego przesyłania wodoru. To swego rodzaju showroom, który udowadnia, że po pierwsze konwersja domowej sieci gazowej na wodór jest możliwa, po drugie, że nie zagraża naszemu bezpieczeństwu.

- Osiem na 10 domów w Wielkiej Brytanii wykorzystuje kocioł gazowy do ogrzewania domów i dostarczania ciepłej wody, a wymiana wszystkich kotłów gazowych na alternatywne może być niezwykle kosztowna . Obaj producenci kotłów opracowali opcje z prototypami gotowymi na wodór, aby pomóc w przejściu na alternatywę o niższej emisji dwutlenku węgla – mówi Dan Allason, kierownik ds. badań i innowacji w Spadeadam Research and Testing z DNV GL.

W ramach pierwszej demonstracji Worcester Bosch i Baxi Heating zainstalowały w placówce testowej kotły dwufunkcyjne, opracowane w ramach finansowanego przez brytyjski rząd programu Hy4Heat, który wspiera również rozwój kuchenek gazowych, kominków i gazomierzy przystosowanych do pracy na wodorze.

- Oglądanie kotłów na miejscu w Spadeadam jest ekscytującym krokiem na drodze do realizacji naszego celu, jakim jest sieć gazowa transportująca 100% wodoru do klientów. Kocioł na wodór wygląda i działa tak samo jak wersja na gaz ziemny, który wszyscy mamy dzisiaj i jest równie przyjazny dla użytkownika, co pokazuje, że przejście może spowodować minimalne zakłócenia dla klientów – mówi Tim Harwood, dyrektor projektu Northern Gas Networks ds. H21.

Projekt jest częścią konkursu Ofgem’s Network Innovation Competition H21, prowadzi go Northern Gas Networks wraz z partnerami: Cadent, Scottish Gas Networks, Wales & West Utilities, National Grid, DNV GL oraz dział naukowy Health and Safety Executive.

Do 2050 roku Wielka Brytania zobowiązała się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 80% w stosunku do poziomu z 1990 r. Obecnie ponad 30% emisji pochodzi z ogrzewania i gotowania w gospodarstwach domowych.

Punktem wyjścia do realizacji projektu w Spadeadam  jest raport H21 North of England, opublikowany w listopadzie 2018 r. To szczegółowe rozwiązanie stworzone przez dystrybutorów gazu Northern Gas Networks i Cadent, we współpracy z globalną firmą energetyczną Equinor, pokazuje, w jaki sposób Wielka Brytania ma być gotowa do odegrania wiodącej roli w redukcji emisji CO2.

H21 North of England stwierdza, że ​​przekształcenie brytyjskiej sieci gazowej na wodór może zapewnić „głęboką dekarbonizację” ciepła, a także transport i wytwarzanie energii, przy minimalnych zakłóceniach dla klientów. Ma to łączny potencjał ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ponad 258 mln ton rocznie do 2050 r., Co stanowi ponad 80% pozostałego celu redukcji w Wielkiej Brytanii. Raport mówi, że czysty wodór można produkować z gazu ziemnego przy użyciu istniejącej technologii, w zakładzie produkcyjnym o mocy 12 gigawatów z własnym zasilaniem i technologią wychwytywania dwutlenku węgla.

W raporcie H21 North of England proponuje się rozpoczęcie konwersji w 2028 r., a w ciągu następnych siedmiu lat przekształcenie 3,7 miliona nieruchomości w Leeds, Bradford, Wakefield, York, Huddersfield, Hull, Liverpool, Manchesterze, Teesside i Newcastle, a także 40 000 firm w północnej Anglii.

źródło: meethydrogen.com

            www.equinor.com

20-11-23-czas-na-wodor-jb-01.jpg
20-11-23-czas-na-wodor-jb-02.jpg