LOGO

Klimat

Paź
12

Honda rezygnuje z Formuły 1

20-10-12-wodor-honda.jpg

Honda rezygnuje z udziału w Formule 1, aby skoncentrować się na badaniach i rozwoju technologii ogniw paliwowych. Honda buduje jednostki napędowe dla zespołu Formuły 1 Red Bull Racing. To ważna decyzja, ponieważ Honda wspólnie z Red Bull Racing i Scuderia AlphaTauri osiągnęła swój cel w postaci trzech zwycięstw w zeszłym sezonie i dwóch dotychczasowych w sezonie 2020.

Kierownictwo Hondy uważa, że w światowym przemyśle motoryzacyjnym przechodzimy okres przejściowy, który trwa „raz na sto lat” i kluczowe jest, aby wydać wszystkie dostępne pieniądze na badania i rozwój ekologicznych jednostek napędowych i technologii energetycznych, w tym ogniw paliwowych i akumulatorów. Cała wiedza zgromadzona w F1, szczególnie w zakresie zarządzania energią i technologii paliwowych, zostanie przeniesiona do centrum badań nowych baterii i jednostek napędowych.

W ramach tego posunięcia już w kwietniu tego roku Honda utworzyła nowe centrum o nazwie Innovative Research Excellence, Power Unit & Energy. Honda przeznaczy swoje technologie związane z zarządzaniem energią i paliwami, a także wiedzę zgromadzoną podczas działań F1 na ten obszar technologii jednostek napędowych i energetycznych oraz podejmie inicjatywy, koncentrując się na przyszłej realizacji neutralności węglowej do roku 2050.

Decyzja nie oznacza oczywiście natychmiastowego wycofania się z F1, Honda będzie kontynuować współpracę z zespołami Red Bull Racing i AlphaTauri Formuły 1 do końca 2021 roku. Istnieje możliwość zobaczenia Hondy w kolejnej serii sportów motorowych w przyszłości, plotki wskazują na Formula E Electric Racing.