LOGO

GOSPODARKA

Lip
05

Wielkopolska Dolina Wodorowa

2-kopia.jpg
3-kopia.jpg
4-kopia.jpg

5. lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.

Sygnatariuszami Deklaracji są przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego na czele z Marszałkiem Markiem Woźniakiem i Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa - przewodniczącym Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego, a także przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz środowiska biznesu: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., SOLARIS BUS & COACH sp. z o. o., Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Podpisując Deklarację mówiłem:

Jestem zaszczycony faktem, że Wielkopolska Platforma Wodorowa znalazła się wśród sygnatariuszy Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.

Jako przedstawiciel Wielkopolskiej Platformy Wodorowej i jej przewodniczący deklaruję wolę współpracy wszystkich członków skupionych w czterech Panelach: Nauki, Biznesu, Liderów Samorządowych i Obywatelskim. Jest nas obecnie 69, ale niebawem, na początku lipca, nasze grono powiększy się o kolejne 8 osób zaangażowanych w promocję, wspieranie, rozwój badań i produktów oraz usług na rzecz zastosowania technologii wodorowych.

Jestem przekonany, że tylko wspólne działanie różnych środowisk na rzecz rozwoju ekosystemu dla niskoemisyjnych technologii wodorowych przyczyni się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w poszczególnych sektorach gospodarki.  

Chciałbym również Państwa poinformować, że jest duża szansa, by dolinę wodorową wspierały również Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wiem, że rozważają one możliwość organizacji pierwszych w Polsce targów wodorowych, które mogłyby odbyć się już wiosną przyszłego roku. Liczymy, że będziecie Państwo wspierać tę inicjatywę, tak by wielkopolski biznes mógł korzystać z całego łańcucha gospodarki wodorowej włączając się weń jako poważny partner. Zachęcam do popierania tej idei.  

Przypomnijmy, że 29 grudnia 2020 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził  Regionalną Strategię Innowacji dla Wielkopolski 2030, której najważniejszym celem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru. Strategia uwzględnia zapisy obowiązujących dokumentów europejskich oraz krajowych na nową perspektywę, tj. m.in.: Czysta Planeta, Europejski Zielony Ład, Komunikat Komisji Europejskiej Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu i inne.

Warto również zaznaczyć, że Wielkopolska stworzyła już pierwszą strategię neutralności klimatycznej, na początku dotyczącą Wielkopolski Wschodniej, jako że jesteśmy jednym z sześciu polskich województw, które objęte są wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unijne środki sfinansują koszty transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Działania w kierunku neutralności klimatycznej w Subregionie Konińskim podejmowane są przez: Grupę Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Miasto Konin oraz Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.

Więcej informacji na temat wydarzenia i Deklaracji znajdziecie na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.