admin_template

GOSPODARKA

Kwi
19

Solaris na wodór dla Niderlandów

20-04-19-solaris-h2.jpg

Solaris z ogniwami paliwowymi został zamówiony przez holenderskiego przewoźnika Connexxion. Producent ogłosił podpisanie umowy na dostawę 20 Solaris Urbino 12 Hydrogen w 2021 roku. Wodorowy Solaris posiada ogniwo paliwowe marki Ballard, a jego zasięg na wodorze wynosi 300 kilometrów. Nowe autobusy miejskie na wodór obsłużą linie w prowincji Holandia Południowa.

Wodorowy Solaris będzie miał zapewnioną gwarancję serwisową producenta przez 12 lat. Był to jeden z kluczowych atutów przy wyborze oferty przez firmę Connexxion, części koncernu Transdev Netherlands. Autobusy obsłużą tereny na zachodzie Niderlandów, nad brzegiem Morza Północnego – Hoekse Waard i Goeree-Overflakkee.

Solaris Urbino Hydrogen dla Connexxion będzie miał 12 metrów długości i dwoje drzwi w układzie 1-2-0. Tankowanie wodoru H35 pod ciśnieniem 350 bar będzie odbywać się do zbiorników o pojemności wodnej 1560 litrów. Taka pojemność pozwala na magazynowanie 37,5 kg wodoru i pokonanie 300 kilometrów na jednym tankowaniu. Źródłem napędu będą ogniwa paliwowe marki Ballard. Dwa ogniwa wodorowe będą generowały łącznie 70 kW mocy. Energia elektryczna posłuży do napędu silników elektrycznych ZF AVE130 zamontowanych w tylnej osi autobusu. Układ będzie stabilizowany akumulatorem Solaris High Power o pojemności 30 kWh. Solaris na wodór będzie posiadał 37 miejsc siedzących i będzie wyposażony w elementy podnoszące komfort jazdy, jak ładowarki USB, system informacji pasażerskiej i klimatyzację.

Inwestycje w wodorowe autobusy są możliwe dzięki dotacjom i wsparciu Unii Europejskiej. Obecnie funkcjonują programy JIVE i JIVE2 na rzecz wodoru. Działają one w ramach Funduszu „Fuel Cells and Hydrogen 2 Joint Undertaking” (Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Ogniw Paliwowych i Hydrogen 2). Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont 2020”, Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research.