admin_template

GOSPODARKA

Wrz
13

Elektrownia Kawasaki w Turku

W Turku gościli przedstawiciele japońskiej firmy mającej w planach wybudowanie elektrowni dużej mocy na gaz ziemny. Sesja rady miasta zwołana 12 września poświęcona została głównie najbliższej i dotychczas największej inwestycji w Turkowskiej Strefie Inwestycyjnej. Firma Kawasaki Heavy Industries planuje w Turku inwestycję na 30 lat.

Po kilkutygodniowych rozmowach i dwudniowych negocjacjach, doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie 30-letniej dzierżawy terenu pod budowę elektrowni gazowej w Turku. Z listu intencyjnego wynika, że elektrownia planowana jest z użyciem najnowocześniejszej technologii, w pełni bezpiecznej dla ludzi i środowiska. Firma japońska Kawasaki Heavy Industries planuje rozpocząć ekspansję na rynek europejski od pierwszej z elektrowni położonej właśnie w Turku. Inwestorzy zapowiadają, że po wybudowaniu elektrowni zamierzają jeszcze rozszerzyć swoją działalność w Turku o kolejny zakład.

Firma Piela Business Engineering – Piela Sp. z o.o. wraz z inwestorem japońskim zadeklarowała chęć realizacji przedsięwzięcia na obszarze ponad 7 ha należących do miasta w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. W tym miejscu wypada nadmienić, że do spotkania władz miasta oraz japońskiego inwestora przyczynili się znacząco poseł PO Tomasz Nowak, który jako pierwszą lokalizację w rozmowach z Kawasaki Heavy Industries wskazał właśnie Turek oraz Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. Do zrealizowania inwestycji powołana zostanie spółka celowa. Inwestor jest zainteresowany dzierżawą terenu w strefie inwestycyjnej w Turku na okres 30 lat i wybudowaniem elektrowni o mocy co najmniej 600 MW. Podczas sesji rady miasta przegłosowano decyzję o przekazaniu bezprzetargowym wspomnianych 7 ha terenów japońskiemu inwestorowi. Od sukcesu dzieli Turek jedynie zdobycie odpowiednich dokumentów i zezwoleń dla Kawasaki Heavy Industries oraz, co może na chwilę obecną pozostawić odrobinę niepewności, wygrania przetargu na dostawy mocy do krajowego systemu.

Z listu intencyjnego wynika, że elektrownia planowana jest z użyciem najnowocześniejszej technologii, w pełni bezpiecznej dla ludzi i środowiska. W Japonii działa ich wiele, o czym miało okazję przekonać się delegacje samorządu województwa wielkopolskiego, które podczas wizyt w Japonii oglądały najnowocześniejsze rozwiązania. Warto zatem uczyć się od tych, którzy najnowocześniejsze technologie już stosują w praktyce.

Elektrownia w Turku będzie nowatorska na skalę Europy. Jeśli budowa ruszy w przyszłym roku, na co mają nadzieję wszyscy zainteresowani, to w 2023 elektrownia zacznie już normalne funkcjonowanie. Moc elektrowni gazowej sięgnąć może 600 MW, a sama inwestycja kosztować ma około miliarda złotych.

3.JPG
1.JPG
5.JPG
p1100311.JPG
p1100313.JPG