LOGO

Działalność

Paź
12

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo-pyrek-1.JPG
bezpieczenstwo-pyrek-3.JPG
bezpieczenstwo-pyrek-4.JPG
bezpieczenstwo-pyrek-5.JPG
bezpieczenstwo-kamizelki-1.JPG
bezpieczenstwo-kamizelki-2.JPG
bezpieczenstwo-kamizelki-3.JPG
bezpieczenstwo-kamizelki-4.JPG
bezpieczenstwo-kamizelki-5.jpg
bezpieczenstwo-nie-dla-czadu-i-obywatels.jpg
bezpieczenstwo-przejscie-z-podpowiedziam.jpg
bezpieczenstwo-rowerowy-patrol-ratownicz.jpg
bezpieczenstwo-schody-1.jpg
bezpieczenstwo-schody-2.jpg
bezpieczenstwo-turniej-1.jpg
bezpieczenstwo-turniej-2.jpg
bezpieczenstwo-turniej-3.JPG
bezpieczenstwo-turniej-4.JPG
bezpieczenstwo-pyrek-2.JPG

W tym dziale znajdziecie Państwo podsumowanie mojej działalności, w której miałem na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Piły i powiatów ościennych. Oczywiście wszystko zostało opisane w telegraficznym skrócie. Pełne relacje z wydarzeń, mojej aktywności, czy realizowanych projektów i akcji znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zachęcam do lektury.

Pluszowy Policjant i odblaski od radnego

Przesympatyczny Pyrek, czyli maskotka z wielkopolskiej policji, spotyka się z przedszkolakami i pierwszoklasistami, aby opowiedzieć im o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Pyrek przypomina, że podczas przechodzenia przez jezdnię – gdzie nie ma „zebry” i sygnalizacji świetlnej – należy spojrzeć w prawo i w lewo, a nawet czynność tą kilka razy powtórzyć. O tych zasadach – podczas spotkań z dziećmi – przypomina również radny Jacek Bogusławski. Ponadto radny zawsze rozdaje elementy odblaskowe, bo jak twierdzi – zdrowie i życie każdego dziecka powinno być sprawą priorytetową.

Wizyty pluszowego policjanta w szkołach, to świetny edukacyjny pomysł, a przy tym sporo zabawy. To przede wszystkim okazja, aby uświadomić dzieciom, na co powinny zwracać uwagę, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły i z niej wrócić. Głównie mówimy o roli odblasków i elementów odblaskowych, tym bardziej jest to ważne, kiedy dni stają się krótsze. Pamiętajmy, że widoczność na drodze jest podstawą bezpieczeństwa.

Turnieje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym

Radny chętnie spotyka się z dziećmi i z młodzieżą, która – pod okiem policji i straży miejskiej – bierze udział w turniejach o charakterze poprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Radny działa na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym – w sposób szczególny - bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Podczas Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa, czy Wakacyjnego Turnieju Bezpieczeństwa, uczniowie mają okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przepisów i zasad poruszania się po drogach, czy z podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy ratującej życie. Poza tym takie turnieje są doskonałą okazją do kształtowania partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, jak również popularyzowania roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

 Kamizelki odblaskowe dla przedszkolaków i uczniów

15 marca 2016 r. w siedzibie pilskiej Straży Miejskiej podsumowano konkurs plastyczny „Bezpieczne zimowe zabawy” zorganizowany przez Przedszkole nr 2 w Pile. W trakcie spotkania z dziećmi, radny Jacek Bogusławski, rozdał kamizelki odblaskowe.

Już wielokrotnie wspominałem, że bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego trzeba zadbać o ich widoczność na drodze.

Radny Jacek Bogusławski jest też jednym z inicjatorów akcji „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”, która został skierowana do najmłodszych uczniów szkół podstawowych na terenie powiatu pilskiego.

Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drogach. W ramach  przedsięwzięcia, blisko 1000 uczniów szkół podstawowych zostało wyposażonych w kamizelki odblaskowe.

Pierwsza pomoc na schodach 

Część pilskich szkół, jak również szkoły z powiatów ościennych m.in. złotowskiego, trzcianeckiego, chodzieskiego, mogą pochwalić się oryginalnym kursem pierwszej pomocy. A wszystko to za sprawą nieszablonowego pomysłu radnego Jacka Bogusławskiego, który ufundował edukacyjne naklejki wykonane z folii samoprzylepnej, które w dalszej kolejności pojawiły się na schodach. Reguła jest prosta: uczniowie idąc do sal lekcyjnych uczą się podstaw ratowania ludzkiego życia. Jeden stopień, to jeden punkt z informacją jak udzielić pomocy przedmeczynej. Całość tworzy streszczony instruktaż pierwszej pomocy.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy powinno się wdrażać od najmłodszych lat. Dlatego pomyślałem, aby te zasady w kilku punktach umieścić na często uczęszczanych schodach szkolnych. Projekt zacząłem realizować od ZS nr 3 w Pile i na tej placówce nie zaprzestałem.

Cieszy mnie, że pomysł zyskał aprobatę wśród uczniów, którzy nie tylko zatrzymują się i czytają napisy, ale też prowadzą ożywioną dyskusję na temat poszczególnych punktów. A informacje są o tyle istotne, bowiem codziennie w środkach masowego przekazu słyszymy o wypadkach i pojawia się pytanie: jak zachować się, gdy komuś z naszego otoczenia trzeba udzielić pierwszej pomocy.

 Rowerowy Patrol Ratowniczy

Radny zainicjował powstanie w Pile „Rowerowego Patrolu Ratowniczego”. Tworzyli go ratownicy – Marcin i Mateusz. Panowie w ramach wolontariatu, codziennie, przemierzali pilskie ścieżki i ulice, udzielając pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Radny Jacek Bogusławski ufundował ratownikom specjalne wyposażenie, a także system łączności z Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego.

Celem przedsięwzięcia było czuwanie nad zdrowiem i życiem pilan. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony społeczeństwa, a ratownicy czynili świetną robotę! 

 Przejście z podpowiedziami

14 czerwca 2016 r. radny Jacek Bogusławski złożył interpelację w sprawie wykonania w Pile przejść dla pieszych z podpowiedziami. Jak zawsze miał na uwadze poprawę bezpieczeństwa wśród mieszkańców miasta. I choć pomysł nie spotkał się z akceptacją ze strony pozostałych radnych, bo pomysł nie został zrealizowany, to jednak warto propagować tego typu inicjatywy, gdyż bezpieczeństwo, to podstawa!

Przejście dla pieszych z podpowiedziami, to nic innego, jak wymalowanie na nowo powstających przejściach dla pieszych napisów „patrz w lewo” i „patrz w prawo”. Ma to na celu zwrócenie szczególnej uwagi pieszych przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy, a tym samym może spowodować zmniejszenie liczby potrąceń wśród pieszych.

Policjanci ruchu drogowego w Polsce już od pewnego czasu prowadzą systematyczne działania, podczas których monitorują przejścia dla pieszych - na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dwujezdniowych - gdzie natężenie ruchu jest duże. Zwracają uwagę na zachowanie pieszych przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy, jak również na zachowanie kierujących w stosunku do osób, znajdujących się na pasach.

Jak wynika z policyjnych statystyk, wielu użytkowników dróg lekceważy przepisy. Kierujący samochodami często nie ustępują pierwszeństwa pieszym, a piesi przebiegają przez jezdnię w niedozwolonych miejscach lub też wchodzą na przejście na czerwonym świetle. W miastach, w których wprowadzono tego rodzaju działania, liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na oznakowanych przejściach znacznie się zmniejszyła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego mam nadzieję, że pomysł z napisami również zostanie pozytywnie odebrany przez każdego użytkownika dróg, zyska aprobatę ze strony samorządowców, i dzięki temu – nie tylko - na pilskich drogach będzie jeszcze bezpieczniej.

 Sygnalizacja z radarem

Od 2012 roku przy Al. Wojska Polskiego działa sygnalizacja świetlna przy przejściu dla pieszych. Światła w tym miejscu miały przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa, gdyż właśnie tam – na wysokości skrzyżowania z ulicą Chopina – dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Właśnie z takim założeniem sygnalizacja została zamontowana. Dodać należy, że w miejscu tym, kierowcy sami zapalają sobie „czerwone światło”. Pomysłodawcą tego projektu jest radny Jacek Bogusławski.

Przy sygnalizacji zamontowany został radar, który mierzy prędkość pojazdów w obrębie 200 metrów w obu kierunkach ruchu. Jeśli kierowa przekroczy dozwoloną prędkość, to zapali się mu „czerwone światło”. Mogą je również włączyć piesi, którzy chcą przejść przez ulicę. Domyślnie dla kierowców zapalone jest światło zielone.                    

Nie dla czadu i akcja „Obywatelska sieć monitoringu powietrza”

21 kwietnia 2015 roku radny Jacek Bogusławski wraz z pilskimi służbami – Strażą Pożarną i Strażą Miejską – uświadamiał mieszkańców o zagrożeniach związanych z zatruciem tlenkiem węgla w ramach akcji „Nie dla czadu”. To kolejna tego typu inicjatywa radnego realizowana w Pile i nie tylko.

W 2018 roku radny stworzył „Obywatelską sieć monitoringu powietrza”. Zafundował kilka mierników jakości powietrza, które pojawiły się na budynkach użyteczności publicznej m.in. szkołach. Jednocześnie radny zachęcał mieszkańców Piły i okolic, aby przyłączyli się do akcji wspólnego monitorowania jakoś powietrz w swoim mieście, co dałoby społeczeństwu miarodajną informację czy danego dnia warto wyjść na spacer, bądź przejażdżkę rowerową, czy lepiej pozostać w domu.

Od kilku lat w mediach pojawia się temat smogu, zazwyczaj zimą, aczkolwiek powinniśmy pamiętać o nim cały rok i skupić się na działaniach zmniejszających ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Wiele z polskich miast może pochwalić się skutecznymi inicjatywami, których efektem jest zmniejszenie emisji CO2 oraz zaoszczędzenie energii pierwotnej. Więc dlaczego Piła miałaby być gorsza? Aby choć w części monitorować ten problem zainicjowałem „Obywatelską sieć monitoringu powietrza” i program ten chciałbym wdrażać również w powiatach ościennych.