admin_template

Społeczność lokalna

Kwi
16

O przyszłości polskiej służby zdrowia

12439373-271415756530941-269120475601293.jpg

W Pile w klubie Scena odbyła się pierwsza debata w ramach Klubu Obywatelskiego. Wiodącym tematem była "Przyszłość służby zdrowia w Polsce" a za prelegentów mieliśmy Bartosza Arłukowicza byłego Ministera Zdrowia, Zbigniewa Pawłowicza wieloletniego dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy a także Andrzeja Gontarczyka prezesa spółki BEA-MED.

Rozmowy dotyczyły głównie finansowania potrzeb zdrowotnych i ich rozliczania a pytania publiczności skupiły się dodatkowo na informatyzacji, która powinna wspomóc i lepiej rozliczać. Było w końcu merytorycznie i kulturalnie się spierać. Na moje pytanie dot. wprowadzenia kart chipowych, takie jak mamy do kart bankowych czy też paliwowych nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Główna wina leży podobno po stronie informatycznej a także ustawy o ochronie danych osobowych i... właściwego określenia który z lekarzy może mieć dostęp do pełnych moich danych. Istnieją obawy o niewłaściwe ich wykorzystanie i należy o takie dane wrażliwe starannie zadbać. Minister Arłukowicz powiedział że już kilka rządów próbuje to bezpiecznie wprowadzić. Ja mam w tym temacie odrębne zdanie, na Śląsku wprowadzono z powodzeniem takie karty i się sprawdziły, więc w nagrodę je wycofali...

W tym miejscu bardzo chciałbym jeszcze raz podziękować Panu doktorowi Zbigniewowi Pawłowiczowi za ciepłą kuluarową rozmowę. Jego podejście i doświadczenia związane z działalnością szpitala uważam, że wykorzystają włodarze naszego powiatu, którzy również byli obecni na spotkaniu. Z całą pewnością przyczyni się to do poprawy finansowej Szpitala Specjalistycznego w Pile.