admin_template

Społeczność lokalna

Mar
15

Na Górnym mamy rondo Reformacji

Rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego nadano nazwę Reformacji. Nazwa nie jest przypadkowa. Nieopodal tego miejsca przed II wojną światową mieścił się cmentarz ewangelicki i działała szkoła im. Marcina Lutra.

Rondo Reformacji jest trzecim i ostatnim już rondem, któremu w tym roku nadano nazwę. (Dwa wcześniejsze, to rondo Władysława Bartoszewskiego oraz Żołnierzy Wyklętych).

***

15 marca na otwarcie ronda Reformacji przybył biskup ewangelicki i naczelnik kapelan ks. bp płk Mirosław Wola. Nie zabrakło obecności proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej w Pile, ks. Tomasz Woli, który zabierając głos podkreślił, że od momentu nadania rondu nazwy Reformacji, Piła będzie miastem bardzo mocno utożsamionym z pewną tolerancją religijną, a o to w dzisiejszych czasach w Polsce nie jest łatwo. – Tutaj ewangelicy rozwijali się i funkcjonowali prawie równo z tym jak powstało nasze miasto. Prawie od początku tutaj żyli i stanowi o jakieś kulturze – podkreślił ks. Tomasz Wola.

(Jako ciekawostkę warto zdradzić, że obaj księża są braćmi).

Zastępca Prezydenta Piły, Beata Dudzińska w krótkim wystąpieniu mówiła: - 1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano Parafię Ewangelicko-Augsburską w Pile, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla miejsca w którym się znajdujemy. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek.  Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-leciaReformacji, które przypadają właśnie w tym roku.

- Nadanie takiej nazwy rondu to przede wszystkim upamiętnienie historycznego i kulturowego dorobku pilskich ewangelików. Musimy pamiętać, że przecież w dawnej Pile w naszym mieście zamieszkiwała spora część społeczności ewangelickiej, o czym świadczy spuścizna m.in. kościół św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, czyli najstarszy kościół w Pile – komentuje Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta.

Dodać należy, że wnioskodawcy - na czele których stoi wspomniany wyżej ks. Tomasz Wola – ufundowali i ustawili przy rondzie tablicę informacyjną o historii reformacji na ziemiach Północnej Wielkopolski i w Ple.

Biuro prasowe: jacekboguslawski.pl

 #piła #reformacja #rondo #ewangelicy #tomaszwola #górne

dudz1.JPG
dudz3.JPG
dzudz2.JPG
rondo1.JPG
rondo2.JPG
rondo3.JPG
rondo4.JPG
rondo5.JPG
rondo6.JPG
s0370051.JPG
s0490067.JPG
rondo7.JPG