admin_template

Blog

Walczmy o lepszą przyszłość

20190614-110445.jpg

Oba wydarzenia wpisują się w tzw. obszary inteligentnych specjalizacji, pod hasłem „Rozwój oparty na ICT”. Information and Communication Technologies to pojęcie obejmujące technologie przetwarzające, gromadzące i przesyłające informacje w formie elektronicznej, czyli mówiąc proście technologie teleinformatyczne. Nabór jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw posiadających siedzibę na terenie Województwa Wielkopolskiego, których działalność jest zgodna z obszarem inteligentnej specjalizacji – „Rozwój oparty na ICT”.

- Serdecznie zapraszam przedsiębiorców z Wielkopolski związanych z technologiami teleinformatycznymi do wzięcia udziału w konkursie. To doskonała okazja, by przede wszystkim pokazać swoje osiągnięcia na świecie, ale także by nawiązać nowe kontakty, dzięki którym wielkopolscy przedsiębiorcy będą mogli rozszerzyć swoją działalność za granicą – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Przedsiębiorcy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w targach w ramach stoisk regionalnych województwa wielkopolskiego, poniosą jedynie minimalne koszty wyjazdu, polegające na opłaceniu przelotów i ewentualnych ubezpieczeń, jeśli postanowią takowe wykupić. Całą resztę, czyli zakwaterowanie w hotelu wraz ze śniadaniem, powierzchnię targową na stoisku, ewentualne wewnętrzne przejazdy, odbiory z lotnisk, itd., pokrywa Unia Europejska w ramach pomocy de minimis.

Po co? Czy to się opłaca?

Tego rodzaju pytania pewnie stawia sobie większość z nas, słysząc o udziale przedsiębiorców, samorządowców, urzędników, itd. w setkach, albo i tysiącach wystaw, targów i konferencji, organizowanych corocznie w różnych zakątkach świata. „Jesteśmy małą firmą (albo małą gminą), czego nam szukać w Australii, Tajlandii, Afryce, Ameryce, albo Dubaju?” – takie głosy słyszy się często przy okazji wyjazdów polskich delegacji za granicę.

- Nic bardziej błędnego. W czasach, w jakich przyszło nam żyć poszukiwanie partnerów i prowadzenie działalności za granicą, nawet w odległych zakątkach świata, to coś zupełnie normalnego. Dwadzieścia kilka lat temu nie śniło nam się, że będziemy członkiem Unii Europejskiej, albo, że będziemy podróżować za granicę, i to bez paszportów. Proszę mi wierzyć, że udział w tego typu przedsięwzięciach może przynieść sporo korzyści. Świat idzie do przodu, a my nie możemy pozostać w tyle, musimy szukać partnerów na świecie, z którymi możemy wymieniać doświadczenia – przekonuje Jacek Bogusławski.

Przykłady? Proszę bardzo

W marcu tego roku delegacja wielkopolska przebywała z misją gospodarczą w Panamie, przy okazji udziału ośmiu firm z naszego regionu w targach EXPOCOMER. Spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Panamy oraz Agencji PROINVEX, odpowiedzialnej za promocję inwestycyjną tego kraju, potwierdziły duży potencjał Panamy nie tylko jako rynku zbytu dla wielkopolskich towarów, ale także pośrednika w dotarciu do innych państw tego regionu. W czasie misji przedsiębiorcy rozmawiali również z przedstawicielami Uniwersytetu Technicznego Panamy oraz złożyli wizytę w Mieście Wiedzy (Ciudad del Saber de Panama), stanowiącym wzorcowy przykład zagospodarowania terenów powojskowych w dawnej strefie przykanałowej. Z kolei w kwietniu bieżącego roku w Dubaju odbyła się dziewiąta edycja konferencji Annual Investment Meeting, gdzie Wielkopolska miała swoje stoisko wystawiennicze w ramach projektu „Gospodarna Wielkopolska”. Swoje oferty inwestycyjne prezentowały tym razem samorządy – gminy Brudzew, Międzychód, Piła, Śrem, Września, miasta Chodzież, Konin i Poznań oraz stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Samorządowcy odbyli wiele spotkań z przedstawicielami władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej oraz z wystawcami i zwiedzającymi z innych krajów, między innymi z: przedstawicielami Dubajskiej Agencji Inwestycjnej (Dubai FDI), a także Międzynarodowej Rady Inwestycyjnej ZEA. Konferencja Annual Investment Meeting jest wiodącym na świecie i najbardziej uznanym spotkaniem międzynarodowej społeczności inwestycyjnej, czołowych naukowców i ekspertów prezentujących aktualne informacje, strategie i wiedzę na temat przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

- Udział w tego typu wydarzeniach to przede wszystkim wymiana doświadczeń, podpatrywanie rozwiązań stosowanych przez innych, ale również wymierne i realne potencjalne korzyści. W wyniku rozmów przeprowadzonych w Dubaju, jeszcze w czerwcu tego roku spodziewamy się wizyty przedstawicieli rządu i biznesu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy przyjadą przyjrzeć się pilskim terenom inwestycyjnym – mów Piotr Głowski, prezydent Piły.

Dotrzymać kroku

Nowoczesne technologie już w niedalekiej przyszłości staną się powszechnymi standardami, i to w różnych dziedzinach, o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego tak ważnym jest, byśmy nie odstawali od innych, którzy i tak są już kilka, a może kilkanaście kroków z przodu. Dziś niezwykle istotne są kwestie związane z ochroną środowiska i polityką energetyczną. Tu również mamy z kim wymieniać doświadczenia – od niemal dwudziestu lat partnerem Wielkopolski jest Hesja, kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

- Podczas niedawnej wizyty w Hesji, wraz z samorządowcami z Piły, Złotowa, Ostrzeszowa i Kleczewa, mieliśmy okazję przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym przez rząd Hesji w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska, począwszy od segregacji odpadów, odzyskiwanie tworzyw sztucznych, po pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru. To kwestia, która szczególnie nas interesuje, ponieważ chcemy tę technologię stosować w przyszłości, a Niemcy są niewątpliwie liderem w Europie – mówi Jacek Bogusławski.

Samorządowcy mieli okazję m. in. zobaczyć firmę Meilo w Gernsheim, największą w Hesji sortownię odpadów, a jednocześnie zakład odzyskiwania tworzyw sztucznych do ponownej produkcji, odwiedzić park przemysłowy Hӧchst koło Frankfurtu nad Menem, czy wreszcie obejrzeć proces pozyskiwania wodoru w drodze elektrolizy w Parku Energetycznym w Moguncji.

- To bardzo cenne doświadczenie, spore wrażenie robią procesy odzyskiwania tworzyw sztucznych i rozwiązania stosowane w całych Niemczech w zakresie produkcji z recyklatu – mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

- Dużo się nauczyłem podczas wizyty w Hesji. W mojej gminie, jak i w okolicy, kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii są kluczowe. Duże nadzieje pokładamy w tworzącej się platformie pogórniczej, dzięki której być może będziemy mieli szanse na inwestycje, choćby w fotowoltaikę – mówi Mariusz Musiałowski, burmistrz Kleczewa.

Wykorzystanie wodoru jako źródła energii albo paliwa do pojazdów to melodia przyszłości? Dla nas tak, ale w Japonii, czy choćby w Niemczech to się już dzieje. Samorządowcy z Wielkopolski mieli okazję przekonać się o tym, podróżując między Wiesbaden, Moguncją i Hӧchst autobusem wyposażonym w silnik o napędzie wodorowym.

- Całkiem niedawno nie mieściłoby mi się w głowie, że autobus czy inny pojazd może być napędzany wodorem. Tymczasem tu, w Hesji, jeździliśmy takim autobusem, który w dodatku można zatankować wodorem na stacji benzynowej. To jest technologia przyszłości, dlatego musimy zrobić wszystko, by w przyszłości stosować ją w Wielkopolsce. Temu ma służyć przede wszystkim powołanie platformy H2 Wielkopolska – mówi Marta Dzikowska, przewodnicząca komisji gospodarki sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- Wszystko, co wiąże się z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii musimy traktować bardzo poważnie, wręcz priorytetowo. Wszystkim nam zależy, byśmy mieli czyste powietrze, by dopisywało nam zdrowie. W Złotowie od dawna stawiamy na ekologię i zdrowie, więc każda okazja do wymiany doświadczeń i do tego, by uczyć się nowych rozwiązań, jest dla nas bardzo cenna – mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

Coraz więcej przedsiębiorców i samorządowców w Wielkopolsce wydaje się rozumieć, że otwieranie się na świat i udział w różnego typu spotkaniach służących wymianie doświadczeń i zdobywaniu wiedzy to zupełnie normalna praktyka, której nie należy się obawiać. Temu właśnie maja służyć programy przygotowywane przez samorząd województwa, dzięki którym można pojechać na targi, czy konferencje. Czasu, by zgłosić swój akces do udziału w targach CEBIT AUSTRALIA 2019 i CEBIT ASEAN Thailand w Sydney i Bangkoku pozostało niewiele, bo termin upływa 24 czerwca, choć doświadczenia związane z poprzednimi targami czy konferencjami uczą, iż w przypadku nie wyłonienia wystarczającej liczby wystawców może być ogłoszony ponowny nabór. Tak czy inaczej warto się interesować podobnymi wydarzeniami, których w kalendarzu nie brakuje, i śledzić aktualne informacje na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego – www.umww.pl.