LOGO

Blog

Skuteczna wojna z koronawirusem

skuteczna-wojna-z-koronawirusem.png

Podczas dwutygodniowej wizyty na początku lutego 2020 r dr Aylward zobaczył, jak Chiny szybko stłumiły epidemię koronawirusa, która ogarnęła Wuhan i zagrażała reszcie kraju. Działania tam podjęte można powtórzyć, ale wymaga to szybkości, pieniędzy, wyobraźni i odwagi politycznej.  Dr Aylward, który ma 30-letnie doświadczenie w zwalczaniu polio, Eboli i innych globalnych zagrożeń zdrowia, szczegółowo opisał w wywiadzie dla The New York Times, w jaki sposób według niego powinna być prowadzona kampania przeciwko wirusowi.

 

Działać należy agresywnie.

Nowe przypadki spadły do ​​200 dziennie z ponad 3000 dziennie po miesiącu. Po początkowym chaosie i zatuszowaniu w Wuhan władze nałożyły blokadę, surowe kwarantanny, obowiązkowe testy i izolację. Wszędzie sprawdzano gorączkę, a nawet zatrzymywano samochody na autostradach, aby sprawdzić wszystkich. Zapobiegło to setkom tysięcy nowych infekcji. Należy jak najczęściej myć ręce, powstrzymywać się od podawania dłoni na powitanie/pożegnanie i pozostawać w domach z objawami nawet zwykłego przeziębienia. Gdy w danym regionie zostaną znalezione klastry, trzeba zamknąć szkoły, teatry restauracje i inne miejsca, gdzie spotykają się duże grupy ludzi.

 

Przeniesienie opieki medycznej jak i innych usług online

Aby uchronić chorych i zdrowych przed mieszaniem się w klinikach i izbach przyjęć, konsultacje medyczne i recepty online stały się normą. To jednak nie wszystko. Jeśli pacjenci potrzebowali leków, które stale przyjmują, zorganizowano ich dostarczanie do domów. Dwa szpitale zostały wybudowane prawie z dnia na dzień, a otwarte oddziały w innych zostały przebudowane jako jednostki izolacyjne. Uczniowie ze szkół, które zostały zamknięte, otrzymali lekcje online. Piętnaście milionów ludzi musiało zamawiać jedzenie przez Internet. Tak, było kilka wpadek. Ale jedna kobieta powiedziała: „Co jakiś czas brakuje czegoś w paczce, ale nie straciłam na wadze”.

 

Izoluj zainfekowanego szybko

W wyznaczonych „klinikach gorączki” personel medyczny w odzieży ochronnej mierzył temperaturę sprawdzał objawy. Przeprowadzano wywiad, zbierano informacje o kontaktach , wykonywano  szybkie tomografie komputerowe płuc – w skróconej procedurze „pięć, dziesięć minut skanowania”. Jeden tomograf dziennie obsługiwał około 200 pacjentów. Jeśli znaleziono zmiany w płucach, które mogły odpowiadać COVID-19, przeprowadzano test PCR. Wyniki były gotowe po czterech godzinach, a pacjenci musieli na nie czekać. Jeśli okazywały się pozytywne – a było tak tylko w części przypadków – byli izolowani aby chronić rodziny.  Pacjenci z łagodnymi objawami – bezobjawowi, z gorączką, kaszlem, nawet zapaleniem płuc, ale bez problemów z oddychaniem – byli i są umieszczani w ośrodkach izolacyjnych, stworzonych w salach gimnastycznych, na stadionach. Do szpitali kieruje się pacjentów w stanie ciężkim lub krytycznym i z grup ryzyka, czyli np. osoby powyżej 65. roku życia.

Najlepsze szpitale zostały wyznaczone tylko dla pacjentów z COVID-19, w stanie ciężkim i krytycznym. Wszystkie planowe operacje zostały przełożone. Pacjentów przeniesiono. Inne szpitale zostały przeznaczone wyłącznie do rutynowej opieki: kobiety nadal muszą rodzić, ludzie nadal doznają urazów i zawałów serca

 

Koszty badań – nie można opóźniać poddania się testom z obawy przed rachunkami za leki

Testy były bezpłatne w Chinach, podobnie jak opieka nad hospitalizowanymi pacjentami. Wszystkie wydatki wziął na siebie rząd – zarówno testowanie, jak i leczenie, jeśli było ono wynikiem zakażenia nowym koronawirusem, nawet jeśli pacjent był nieubezpieczony.

 

Duch odpowiedzialności

W całym kraju istniało ogromne poczucie: „Musimy pomóc Wuhan”, a nie „Wuhan nas w to wciągnął”. Inne prowincje wysłały 40 000 pracowników medycznych, z których wielu zgłosiło się na ochotnika. Recepcjoniści szpitalni przejęli kontrolę infekcji.  Dr Aylward powiedział, że wolontariusze „naprawdę widzieli siebie na pierwszej linii obrony reszty Chin i świata."

 

Opracowano na podstawie artykułu z 4 marca 2020 r

https://www.nytimes.com/2020/03/04/health/coronavirus-china-aylward.html?action=click&module=RelatedLinks&pgtype=Article