LOGO

Blog

Rodzinny weekend marzeń i posadzenie unikalnego drzewa

2-z-nowym-logo-parkow.jpg

Wraz z Zespołem Paków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i Przemkiem Dębskim, burmistrzem gminy Pyzdry zapraszam Was do wzięcia udziału w wyjątkowej aukcji.

Pobyt wraz z rodziną (łącznie do 4 osób) otrzyma specjalny voucher na trzydniowy pobyt w ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, położonym w malowniczej dolinie Warty, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego z rejsem katamaranem. Zapewniamy nocleg w pokojach z widokiem na piękno natury, wyżywienie i opiekę przewodnika.

A oto, co na Was czeka:

  •   poszukiwania skarbu – quest w Pyzdrach,
  •   atrakcyjny spływ kajakowy Wartą z przystani w Lądzie lub Pyzdrach / rejs katamaranem po Warcie,
  •   wiatrak holenderski w Pyzdrach,
  •   obserwacja z punktów widokowych wiosennych rozlewisk w dolinie Warty, z bogactwem ptaków siewkowych i stad gęsi, spacer wśród kwitnących łąk storczykowych na Łąkach Pyzdrskich,
  •   unikalna możliwość prywatnego oglądania dioramy starorzecza Warty i wsłuchiwania się w odgłosy przyrody z efektem dnia i nocy,
  •   pocysterskie opactwo,
  •   wpisane na listę pomników historii Muzeum Regionalne w Pyzdrach (w zbiorach między innymi zabytkowe rękopisy, unikatowe freski, słupy graniczne z czasów zaborów i judaica),
  •   rokokowy pałac biskupów poznańskich w Ciążeniu, otoczony parkiem w stylu angielskim i francuskim,
  •   rodzinne sadzenie drzewa owocowego, z którego owoce w kolejnych latach będzie można spróbować

 

Voucher będzie można zrealizować w terminie od 1 kwietnia do 31 października 2023 r.

Przeczytaj, zanim przyjedziesz do Lądu z rodziną:

Ptasie Eldorado

Nadwarciański Park Krajobrazowy to prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Z pewnością nie umknie Waszej uwadze wszędobylska czajka (symbol parku), unoszącą się nad łąkami niczym w skocznym tańcu. Uroku dodają jej skrzydła, zaokrąglone jak u motyla a nawet podobny do niego lot, który mimo pozornej chaotyczności sprawia wrażenie jakby był prowadzony po niewidzialnej nitce. Uważny obserwator wypatrzy również pośród traw ptasie rarytasy - krwawodzioby, kszyki, rycyki a jesienią nawet bataliony. Dolina Warty stanowi dla nich ważną ostoję lęgową oraz miejsce odpoczynku w czasie sezonowych przelotów.

Dotychczas w Parku stwierdzono obecność ponad 230 gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych, z czego ponad 150 odbywało tu swoje lęgi. Podczas spacerów z pewnością usłyszycie donośny klangor żurawi i huczenie bąka, przypominające do złudzenia odgłos „dmuchania” w pustą butelkę. A wczesną wiosną zauroczą Was ogromne stada żerujących dzikich gęsi – gęgaw. Nic więc dziwnego, że gęś, śladem dawnych tradycji hodowlanych, doczekała się w Lądzie nawet własnego pomnika. Naturalny punkt widokowy w Pietrzykowie z lunetami i ławeczkami oraz most w Lądzie i w Pyzdrach to dobre miejsca na podziwianie ptasiego życia rozlewisk pradoliny Warty.

Warto odkrywać dolinę Warty o każdej porze roku, podziwiając spektakl przyrody na scenie pradawnych, malowniczych starorzeczy, bagiennych olsów, lasów łęgowych i szuwarów spowitych mgłą o poranku. Niejednemu krajobraz ten skradł serce, oczarowując o brzasku i zachodzie słońca. A czy można sobie wymarzyć bardziej urokliwe miejsce do wyznania uczuć? Adam Asnyk pisał – „pierwsze uczucia to kwiaty wiosenne”. W myśl tych słów może zamiast ulotnego bukietu kwiatów, warto podarować wybrance krajobraz letnich, kwiecistych łąk, będących ozdobą Parku. Jeśli będziecie mieć szczęście uda się Wam znaleźć pośród nich storczyki. Niektóre z nich, jak storczyk błotny, występują tylko w tym miejscu. Wypatrujcie ich na tajemniczo brzmiących „Łąkach Pyzdrskich”.

Poszukiwacze skarbów

W Lądzie zachwyca nie tylko przyroda. Miłośników walorów kulturowych i historycznych Parku zaciekawi z pewnością opactwo pocysterskie, wpisane na prestiżową listę pomników historii. Klasztor w Lądzie znajduje się tuz obok siedziby Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, w której gościć będziemy naszych laureatów. Zdecydowanie góruje w krajobrazie Parku i jest jego znakiem rozpoznawczym.

Z kolei nasz Ośrodek to doskonała baza wypadowa do pobliskich miejscowości. Rokokowy pałac biskupi w Ciążeniu otoczony jest pięknym parkiem w stylu angielskim i francuskim. Chlubą Zagórowa jest barokowy kościół oraz figura Jana Nepomucena – świętego, chroniącego przed powodziami. Ciekawe obiekty sakralne znajdują się również w Rzgowie (drewniany kościół św. Jakuba) i Lądku (barokowa świątynia pocysterska). Warto wybrać się także do nieodległego Borzykowa, w którym zrekonstruowano posterunek graniczny z czasów zaborów, albo podążyć śladami kościołów ewangelickich: murowanego w Zagórowie i drewnianego we Wrąbczynkowskich Holendrach

Największą jednak atrakcją wśród otaczających Ląd miast i miasteczek są Pyzdry. Pierwsza wzmianka o Pyzdrach pochodzi z 1232, kiedy książę wrocławski Henryk I Brodaty zdobył Kalisz i zajął księstwo kaliskie. Pyzdry są największym miastem położonym na terenie Parku i jednym z najstarszych miast lokacyjnych w Wielkopolsce. Wśród licznych zabytków warto zwrócić uwagę na pofranciszkański zespół klasztorny, obecnie mieszczący siedzibę Muzeum Regionalnego. Posiada on w zbiorach zabytkowe rękopisy, unikatowe freski a nawet słupy graniczne z czasów zaborów i judaica. Przechadzając się po mieście polecamy także obejrzeć kościół farny oraz dwa zniszczone wiatraki koźlaki i wiatrak typu holenderskiego.

By nie przegapić żadnej z atrakcji Pyzdr warto udać się na poszukiwanie skarbu w ramach Questu, prowadzącego Was przez historię miasta. To zabawa dla całej rodziny rodem z Indiany Jones, z tą różnicą, że nie czyhają na Was żadne niebezpieczeństwa, może poza groźnymi legendami. Czy prawdziwymi, przekonajcie się sami. Na koniec zabawy możecie otrzymać „Odznakę Odkrywców Tajemnic”. A gdy nogi odmówią Wam już posłuszeństwa odpocznijcie, podziwiając malowniczą panoramę Pyzdr od strony rzeki lub wybrać się katamaranem w rejs po Warcie.

 

Gdy Słowianie bój toczyli

Jeśli jesteście miłośnikami kultury słowiańskiej to w Lądzie będzie gościł Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. To wielkie święto, podczas którego zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Z biegiem Warty…

Po skończonych festiwalowych bojach, w celu ukojenia ran, polecamy spływ kajakowy Wartą z przystani w Lądzie lub Pyzdrach albo wycieczkę pieszą czy rowerową, podążając jedną z 3. ścieżek dydaktycznych prezentujących urozmaicony mozaikowy krajobraz doliny Warty. Swoich sił możecie spróbować również w ramach Rajdu Chatkowego (z metą w schronisku PTTK Chatka Ornitologa w Białobrzegu). Dla ciekawskich pozostaje mniej wymagająca przeprawa przez Wartę promem górnolinowym w Sławsku, Sługocinie lub Ciążeniu albo wręcz przeciwnie, podążenie śladem wydm śródlądowych. Najbardziej efektowne wydmy zobaczyć dziś można w rejonie Lądkowskiego Borku (między innymi Piaskowa Góra), koło Wrąbczynka oraz na południe od Pietrzykowa (tak zwane Białe Góry).

Link do aukcji na allegro https://bit.ly/3kJN4By