admin_template

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli - konkursy

Lis
18

Karol Wielki 2021

20-11-18-nagroda-karola-wlk.jpg

Masz 16-30 lat i pracujesz nad projektem o wymiarze europejskim? Zawalcz o Młodzieżową Nagrodę im. Karola Wielkiego 2021 i zdobądź fundusze na rozwój swojej inicjatywy.

Parlament Europejski oraz Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie co roku przyznają Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego projektom realizowanym przez młodych ludzi, które pomagają promować porozumienie między ludźmi z różnych krajów europejskich. Zgłoszenia do przyszłorocznej edycji nagrody można składać do 1 lutego 2021 roku.

Nagroda

Trzy zwycięskie projekty zostaną wyłonione spośród 27 projektów nominowanych przez narodowe jury w każdym państwie członkowskim. Nagroda za najlepszy projekt wynosi 7500 euro, za zajęcie drugiego miejsca – 5000 euro, a za trzecie miejsce – 2500 euro.

Jeśli sytuacja związana z pandemią COVID-19 na to pozwoli, przedstawiciele 27 zwycięskich projektów krajowych zostaną zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Akwizgranie (Niemcy) w maju 2021 roku.

Zasady

Aby móc ubiegać się o nagrodę, projekty muszą spełniać następujące kryteria:

  • propagować wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym,
  • wspierać budowanie wspólnego poczucia europejskiej tożsamości i integracji,
  • proponować wzorce postępowania dla młodych ludzi w Europie,
  • dawać praktyczne przykłady współżycia Europejczyków jako jednej wspólnoty.

Więcej informacji na stronie nagrody. 

Pytania można wysyłać na adres: ECYP2021@EP.europa.eu.

Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2020

Z powodu pandemii, ceremonia wręczenia nagród zaplanowana na maj 2020 r. nie mogła się odbyć. Krajowi laureaci zostali wyłonieni przez krajowe jury, ale zwycięzcy na poziomie europejskim nie są jeszcze znani. W polskiej edycji konkursu zwyciężył projekt Udział osób głosujących poraz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Participation of First-Time Voters during European Parliament Elections). Inicjatywa ta powstała, by kształtować europejską tożsamość wśród polskiej młodzieży, prezentując korzyści wynikające z uczestnictwa Polski w UE i dlaczego ważne jest, aby aktywnie uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Europejscy laureaci obu edycji zostaną ogłoszeni i otrzymają nagrody na tej samej uroczystości w Akwizgranie w 2021 roku.

Pierwsze miejsce w 2019 r. zdobył włoski program radiowy dla studentów i młodych pracowników - Radiophonica IT. Drugą nagrodę otrzymał projekt Your European Citizenship (Twoje obywatelstwo europejskie), dzięki któremu fińska młodzież mogła zaznajomić się z procesem podejmowania decyzji w UE i z innymi kulturami europejskimi. Trzecią nagrodę przyznano organizacji Muslims against Antisemitism (Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi) z Austrii. Tutaj dowiesz się więcej o zwycięzcach.

Media społecznościowe

Przyłącz się do dyskusji na mediach społecznościowych używając hashtagu #ECYP2021.

Harmonogram

  • Termin składania zgłoszeń: 1 lutego 2021
  • Selekcja zwycięzców krajowych przez jury krajowe: 15 marca 2021
  • Uroczystość wręczenia nagrody w Akwizgranie (Niemcy): 11 maja 2021

Więcej informacji: 

Formularz zgłoszeniowy do konkursu o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2021

Strona nagrody na Twiterze

Strona nagrody na Instagramie

Zwycięzcy krajowi 2020     

źródło: Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli