admin_template

Społeczność lokalna

Paź
06

Jelcz z grafiką w Pile

43306425-2289565397739557-57884882326897.jpg

Miłośnicy Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej w Pile w sobotę 6 października br. mogli otwiedzić zajezdnię i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Dla fanów sztuki ulicznej pilscy artyści TeeTos i Rose malowali drugą stronę Jelcza (malowanego podczas festiwalu sztuki ulicznej w maju). Miłośnicy kierownicy mogli natomiast uczestniczyć w Konkursie Kierowców. Nie mniej ważniejszym wydarzeniem było otwarcie Pilskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, mieszczącego się w budynku MZK. W uroczystości uczestniczył także eurodeputowany Adam Szejnfeld.

Początki komunikacji miejskiej w Pile sięgają lat 20 ubiegłego wieku. Wówczas w Pile funkcjonowały 4 linie autobusowe. Po drugiej wojnie światowej w wyniku wielu zniszczeń miasto nie miało komunikacji miejskiej. Dopiero 1 lipca 1957 r. decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu został utworzony Zakład Komunikacji Miejskiej przy Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Siedziba ZKM mieściła się przy ul. Kujawskiej 10, podobnie jak w okresie przedwojennym. Początkowo uruchomiono 3 linie autobusowe.

Ważną zmianą dla mieszkańców Piły była przebudowa układu komunikacyjnego i optymalizacja rozkładów jazdy autobusów, przeprowadzona po analizie napełnienia linii i badaniach potrzeb przewozowych w latach 2005-2006. W kolejnych latach MZK Piła prowadził sukcesywną wymianę taboru, w roku 2010 tabor zasiliło 14 nowych autobusów marki Solaris Urbino 12, następnie kilka używanych Mercedesów i Neoplanów.

W 2016 r. pojawił się pierwszy autobus IV generacji marki Solaris Urbino 12, a zaraz po nim kolejne cztery. W roku 2018, dzięki pomocy funduszy uninych, na ulice miasta wyjechało sześć autobusów hybrydowych marki Solaris Urbino 12 Hybrid. Obecnie tabor MZK zasila 47 pojazdów. Dzięki temu pilskie MZK ma jeden z najmłodszych taborów w skali kraju. W zasobach firmy zanajduje się również Tramwaj Wodny, który jest atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Piłę.

Źródło: inf. własna oraz mzk.pila.pl

#Piła #MZK #MZKPiła #PKMKM-PilskiKlubMiłośnikowKomunikacjiMiejskiej

Marta Łasak
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld