LOGO

Działalność

Lis
16

Nowe narzędzie Policji - Zgłoś interwencję przez Internet…

16.JPG
13.JPG
s0923094.JPG

Jeśli trapi nas zachowanie wandali, bądź chuligańskie hałasy, albo jesteśmy świadkami łamania prawa tuż „pod naszym oknem”, pilska policja zachęca nas do współpracy poprzez wykorzystanie internetowej aplikacji, tzw. „krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. System został omówiony podczas spotkania z mieszkańcami Osiedla Górne, 16 listopada.

Podinsp. Tomasz Wojciechowski, naczelnik wydziału prewencji pilskiej policji tłumaczył, że „krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” funkcjonuje od kilku miesięcy, ale już dziś można powiedzieć, że pomysł jest jak najbardziej trafiony i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. - Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Mapa opiera się o informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych; pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie: bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.; w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu – mówił podinsp. Tomasz Wojciechowski.

Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Najogólniej mówiąc - jeżeli w naszym otoczeniu jest coś co nas trapi, co – jak sądzimy – zagraża naszemu bezpieczeństwu bądź bezpieczeństwu innych ludzi, to za pośrednictwem strony: http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html wybieramy odpowiednią kategorię tematyczną, opisujemy sytuację i informację przesyłamy policji. – Policjanci mają obowiązek zweryfikować każde takie zgłoszenie, jak również na nie zareagować wysyłając patrol. Zgłoszenia mogą być anonimowe – mówił podinsp. Tomasz Wojciechowski.

Aplikacja jest jeszcze w fazie rozwojowej. Jak dodał kom. Mariusz Wiśniewski - I zastępca komendanta powiatowego: - Tego narzędzia jeszcze się uczymy. Mapa jest ciągle modyfikowana, dochodzą nowe kategorie.

W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy, Komenda Powiatowa Policji w Pile, prosi o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl

***

Więcej zdjęć z czwartkowego spotkania mieszkańców z policją: http://www.jacekboguslawski.pl/dzialalnosc/spolecznosc-lokalna/nowe-narzedzie-policji-zglos-interwencje-przez-internet-594.html.

Z kolei tutaj relacja ze spotkania: http://www.jacekboguslawski.pl/dzialalnosc/spolecznosc-lokalna/osiedle-gorne-nowoczesnieje-i-jest-coraz-bezpieczniej-592.html