admin_template

Blog

KORONAWIRUS

zostan-w-domu.png

KORONAWIRUS - 10 zaleceń WHO.

Co radzi Światowa Organizacja Zdrowia?

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił 28 lutego 2020r w Genewie "10 rad, jak uniknąć zarażenia koronawirusem".
Poniżej zalecenia, jakie są w nim znalazły:
1. Myj często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie masz go pod ręką – dokładnie wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Regularnie czyść powierzchnie, których dotyka wiele osób, np. blaty biurek w miejscach pracy bądź stoły w kuchni, a także klamki.

3. Upewnij się, czy informacje o COVID-19 (chorobie, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2) pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy WHO. Pamiętaj, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, a nie od kataru.

4. Unikaj podróży, gdy masz gorączkę lub kaszel. Jeśli objawy choroby pojawią się podczas podróży samolotem, niezwłocznie poinformuj o tym załogę, a po powrocie do domu skontaktuj się z zawodowym personelem medycznym i opowiedz, skąd właśnie przyleciałeś.

5. Podczas kichania i kasłania zasłaniaj usta łokciem, nie dłonią, lub używaj jednorazowej chusteczki, którą po użyciu niezwłocznie wyrzuć do śmieci. Potem umyj i zdezynfekuj ręce.

6. Jeśli masz ponad 60 lat i problemy ze zdrowiem, np. cierpisz na niewydolność sercowo-naczyniową lub oddechową, cukrzycę, unikaj zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnie zarażonymi osobami. W Twoim przypadku ryzyko komplikacji podczas choroby COVID-19 jest znacznie większe, dlatego zachowuj środki ostrożności.

7. Jeśli poczujesz się źle, zostań w domu i wezwij lekarza lub zawodowego pielęgniarza/ ratownika, który na podstawie informacji o objawach choroby, podróży, które odbyłeś i kontaktów, jakie miałeś w ostatnim czasie, opracuje plan działania i podejmie decyzję, co do dalszego postępowania.

8. Jeśli zachorujesz, pozostań w domu, odizoluj się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków, korzystaj z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.

9. W razie uczucia duszności, wezwij lekarza.

10. Jeśli odczuwasz niepokój, lęk, spróbuj znaleźć sposób na oderwanie myśli i uspokojenie się. Te uczucia są zupełnie naturalne w obliczu informacji o koronawirusie. 
Aktualne zalecenia i informacje dla Polski 
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: