admin_template

bezSmogu

Wrz
28

Polskie stacje w Czechach

20-09-28-stacja-h2-czechy-orlen.jpg

Grupa ORLEN zbuduje stacje tankowania wodoru w Czechach. Dwie zostaną zlokalizowane w Pradze i Litvínovie i będą w pełni funkcjonalne w 2021 roku. Kolejne stacje powstaną w Brnie, Pilźnie i Pradze, pojawią się również wzdłuż autostrady D10. Projekty te będą wspierać dążenie Grupy ORLEN do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

- Transformacja energetyczna jest koniecznością, a naszą ambicją jest przewodzenie temu procesowi zarówno w Polsce, jak iw Europie Środkowej. Chcemy również wykorzystać związane z tym wyzwania, w tym globalny trend w kierunku nowej mobilności, jako możliwości biznesowe. W najbliższych latach zainwestujemy ponad 25 mld zł w projekty mające na celu łagodzenie wpływu na środowisko, otwierając nas na nowe modele biznesowe - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Budowa stacji paliw została zlecona przez UNIPETROL Grupie Bonett, największemu dostawcy infrastruktury paliw alternatywnych w Europie Środkowej i drugim co do wielkości dostawcą CNG w Czechach. Grupa działa na rynku czeskim, polskim i słowackim, gdzie koncentruje się na budowie, obsłudze i dostarczaniu stacji paliw alternatywnych.

- Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość przemysłu motoryzacyjnego, biorąc pod uwagę krótkie czasy tankowania i niewymagające technicznie metody ich przechowywania i transportu.

Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z lokalnymi władzami Pragi, Kraju Środkowoczeskiego i Kraju Usteckiego w sprawie wykorzystania go jako paliwa w czeskim transporcie publicznym. Jesteśmy także w stałym kontakcie z producentami samochodów napędzanych wodorem, co w przyszłości może zaowocować formalnymi powiązaniami biznesowymi i ekscytującymi projektami - mówi Tomasz Wiatrak, prezes zarządu UNIPETROL, czeskiej spółki zależnej Grupy ORLEN.

Umowę na budowę stacji wodorowych z głównym wykonawcą podpisano 22 września 2020 roku. Tankowanie wodoru w pierwszej kolejności ruszy w 2021 roku w Pradze (Barrandov) i Litvinovie (rafineria Orlen). Następnie punkty tankowania wodorem powstaną w Brnie, Pilźnie i na autostradzie D10 koło Mlada Boleslav. Budowa stacji w Pradze (Barrandov) i Litvonovie ruszy jeszcze w tym roku. Stacja wodoru w Brnie będzie wybudowana i uruchomiona w 2021 roku. Kolejne dwie stacje tankowania wodoru powstaną w Pradze i Pilźnie.

Produkcja wodoru dla nowych stacji będzie prowadzona w rafineriach Orlen. Hydrolizery i instalacje do oczyszczania wodoru zostaną uruchomione w Litvinovie i Kralupach nad Wełtawą. Razem z planowanymi hydrolizerami w Polsce – w Płocku, Włocławku i Trzebini – będą stanowiły główne źródło wodoru w Europie Środkowej. Grupa Orlen posiada już dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech pod marką sieci Star. Grupa planuje kolejne inwestycje w stacje tankowania wodoru w Polsce, Niemczech i Czeskiej Republice.