admin_template

bezSmogu

Cze
05

Jak chronić włosy przed smogiem

maska-kolaz-1.png

W poprzednim tygodniu pisaliśmy, jak ochronić przed smogiem naszą skórę, jednak nie tylko ona jest narażona na zanieczyszczenia powietrza. Równie mocno i niekorzystnie wpływają one na wygląd i kondycję naszych włosów. Najłatwiejszym sposobem ochrony fryzur jest noszenie czapki, szczególnie w sezonie grzewczym. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków, polecanych przez trychologów, które mają chronić nasze włosy i skórę głowy.

Podstawowym kosmetykiem stosowanym do włosów, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, jest szampon. Najlepiej wybrać taki, który jest oczyszczający i usunie z włosów oraz skóry głowy nie tylko zanieczyszczenia, ale i resztki preparatów do stylizacji. Po umyciu włosów warto zastosować produkt nawilżający, najlepiej maskę, którą nakładamy na mokre włosy, zostawiamy na ok 15 – 20 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Warto pod każdym myciu nałożyć odżywkę oraz serum lub inny produkt nawilżający, który ochroni włosy przed przesuszeniem podczas suszenia, czy prostowania.

Na rynku znajdziemy kosmetyki specjalnie przeznaczone dla osób mieszkających w dużych miastach, które są szczególnie narażone na szkodliwe związki chemiczne wchodzące w skład smogu. Do takich produktów należą głównie szampony oraz lotiony. Mają one nie tylko chronić włosy, ale także skórę głowy, a włosom nadawać zdrowy wygląd, połysk i witalność. Nowością na polskim rynku jest spray odświeżający, który ma za zadanie oczyszczenie włosów ze smogu i sebum po powrocie do domu. Warto zwrócić uwagę na to, aby zakupione kosmetyki miały składniki pomagające odbudować płaszcz lipidowy, a co za tym idzie równowagę skóry głowy.

Smog fotochemiczny jest jedną z głównych przyczyn powstawania szkodliwych rodników, które uszkadzają błony komórkowe naszych włosów. Jednak poza kosmetykami możemy się przed tym chronić także dzięki odpowiedniej diecie bogatej w przeciwutleniacze. Witaminy i przeciwutleniacze wchodzą także w skład produktów kosmetycznych, stosowane bezpośrednio na włosy i skórę głowy wchłaniają się lepiej i szybciej. Najlepszą kombinacją dla naszych włosów i skóry głowy będzie połączenie odpowiedniej diety oraz kosmetyków do pielęgnacji włosów.

W celu odżywienia włosów, które codziennie narażone są na zanieczyszczenia warto zastosować maseczkę domowej roboty. Najprostszą wykonacie z awokado, oleju kokosowego lub oliwy, banana, miodu i jajka. Wszystkie składniki należy połączyć widelcem w miseczce, nałożyć na włosy na ok 20-30 min, a następnie je umyć.

Źródło: