admin_template

bezSmogu

Wrz
21

Badanie termowizyjne krokiem do czystego powietrza

42059519-321724028383509-397534007755433.jpg

Pewnie zastanawiacie się co to za badanie, w jaki sposób może przyczynić się do redukcji smogu i przede wszystkim: ile kosztuje. Badanie termowizyjne to nowoczesna metoda badania izolacyjności termicznej budynku, która jest wstanie wychwycić wszelkie braki w izolacji budynku oraz miejsca utraty ciepła. Mając te informacje możemy efektywnie dokonać napraw budynku, a dzięki temu zmniejszyć ilość spalanego opału i zredukować ilość produkowanego SMOGu.

Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnej kamery termowizyjnej, działającej na podczerwień, która wyczuwa ciepło. Obrazem z kamery jest badany obiekt w barwach od niebieskiej po czerwoną, w zależności od utraty ciepła. Możemy wykonywać pomiary od zewnątrz budynku lub od wewnątrz. W każdej z tych sytuacji musi być różnica temperatur, między tą jaka jest wewnątrz, a tą jaka panuje na zewnątrz budynku. Wykonując badanie od zewnątrz obraz z kamery kolorem żółtym i czerwonym pokaże nam miejsca, którymi ucieka ciepło. Natomiast od wewnątrz straty ciepła będą oznaczone odcieniami niebieskiego.

Do tej pory wykonywanie tego typu pomiarów było zlecane przez firmy budujące budynki celem sprawdzenia, czy izolacja budynku oraz stolarka okienna i drzwiowa jest odpowiednia. W tej chwili uproszczone badania wykorzystywane są dla osób prywatnych celem oceny szczelności budynków i strat ciepła. Tego typu pomiary są wykonywane między innymi w Poznaniu w ramach akcji „Trzymaj ciepło”, badania kamerą termowizyjną są robione bezpłatnie. To jest już 10 edycja tego programu i dzięki niemu przebadano 4201 budynków mieszkalnych. Właściciele otrzymali informacje, w których miejscach są największe straty ciepła, a po ich zlikwidowaniu zaoszczędzą na opale i jednocześnie zmniejszy się ilość SMOGu.

Takie działania mają uświadamiać mieszkańców, że mogą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania budynków i jednocześnie chronić nasze środowisko. Gdybyśmy chcieli prywatnie zrobić sobie takie najprostsze badanie termowizyjne, to jest to koszt ok. 150 zł za godzinę pracy z kamerą. Koszty oczywiście zależą od wielkości budynku oraz jakie dane chcemy otrzymać. Poznań jest przykładem miasta, które dba o ekologiczną świadomość swoich mieszkańców. Termomodernizacja budynku liczy się z dużymi kosztami, ale jest bardzo skuteczna w walce ze smogiem, dlatego aby zmniejszyć koszty, warto zrobić badanie kamerą termowizyjną i w pierwszej kolejności uszczelnić te elementy wskazane w raporcie.

Źródło:

http://www.trzymajcieplo.pl
http://www.e-izolacje.pl
https://muratordom.pl

By Explorer1001 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23849838