admin_template

bezSmogu

Wrz
14

Austria z pociągami wodorowymi firmy Alstom

20-09-14-coradia-ilint-hydrogen.jpg

Pociąg Coradia iLint Hydrogen firmy Alstom został zbudowany w Salzgitter w Niemczech. Wykorzystuje wbudowane ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru i tlenu na energię elektryczną, zmniejszając w ten sposób emisje eksploatacyjne do zera. Jeszcze we wrześniu, październiku i listopadzie pociąg wodorowy po raz pierwszy będzie kursował w regularnych przewozach pasażerskich ÖBB, Austriackich Kolei Federalnych.

Po udanych testach w północnych Niemczech w latach 2018-2020, gdzie pociąg Coradia iLint będzie teraz demonstrował swoją wartość w Austrii. Przez trzy miesiące będzie przewoził pasażerów na trudnych geograficznie trasach.

- Uruchomienie regularnych przewozów pasażerskich ÖBB naszego innowacyjnego pociągu Coradia iLint, to kolejny kamień milowy w rozwoju technologii wodorowych. Bezemisyjna technologia napędu pociągu stanowi przyjazną dla klimatu alternatywę dla konwencjonalnych pociągów z silnikiem wysokoprężnym, zwłaszcza na liniach niezelektryfikowanych. Szczególnie cieszy mnie, że ÖBB, silny i wieloletni partner na europejskim rynku mobilności, jest przekonany o naszej technologii i jej zaletach – mówi dr Jörg Nikutta, dyrektor generalny Alstom w Niemczech i Austrii.

Początek sukcesu pociągu Alstom z ogniwami paliwowymi to wrzesień 2018 roku, kiedy dwa pojazdy przedseryjne rozpoczęły regularne przewozy pasażerskie w Dolnej Saksonii w Niemczech. Po półtora roku próbnej eksploatacji i pokonaniu ponad 180 000 kilometrów została otwarta droga dla dostawy czternastu pociągów seryjnych, począwszy od 2022 roku. Teraz austriacki ÖBB przetestuje Coradię iLint na regionalnych liniach kolejowych na południu Austrii, gdzie mogliby wymienić pociągi z silnikami Diesla. Pasażerowie mogą się spodziewać prędkości pociągu rzędu 140 km/h, i przede wszystkim zerowej emisji spalin.

Wygląda więc na to, że dla austriackich kolei właśnie teraz rozpoczyna się nowa era w przewozach pasażerskich. Czekamy na pierwsze wodorowe pociągi w Wielkopolsce.