admin_template

bezSmogu

Sty
04

28 mln euro na zielony wodór

Cele klimatyczne Unii Europejskiej i zielony mega trend wodoru zaostrzają konkurencję wśród producentów elektrolizerów. Spróbują zwiększyć skalę własnej produkcji i uchwycić nadchodzącą falę zamówień z pierwszej generacji unijnej produkcji zielonego wodoru na skalę użytkową, finansowanej z dotacji rządowych. Elektrolizery w najbliższych latach z pewnością staną się biznesem na skalę światową, a wiele firm będzie próbowało budować własne maszyny i opracowywać własne rozwiązania. Duński startup zajmujący się elektrolizerem Green Hydrogen Systems właśnie zebrał 28 milionów euro na zwiększenie produkcji technologii, która jest podstawą celów klimatycznych Unii Europejskiej. Inwestycja pochodzi m. in. z pożyczki w wysokości 20 mln euro od AP Moller Holding.

- Na rynku ekologicznego wodoru, wspieranego przez popyt przemysłowy na gwałtowny wzrost zainstalowanej mocy wodorowej w nadchodzących latach, panuje bezprecedensowy impuls dla ekologicznego wodoru. Dodatkowe fundusze pozwolą nam zwiększyć nasze istniejące zakłady produkcyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Inwestycja AP Moller Holding A/S jest wotum zaufania dla naszej firmy i daje nam niesamowity potencjał rynkowy, który analizujemy. Chcemy wyróżnić się na tle konkurencji, opracowując elektrolizery alkaliczne zaprojektowane specjalnie do pracy z przerywaną energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce i wiatr – mówi Sebastian Koks Andreassen, dyrektor generalny Green Hydrogen Systems.

Główny akcjonariusz startupu, Nordic Alpha Partners, zainwestuje w projekt 7 mln euro, a Norlys Holding, kolejny udziałowiec, milion euro.

- Postrzegamy wodór jako ważną część przyszłego koszyka zielonej energii dla przemysłu, żeglugi i transportu ciężkiego. Green Hydrogen Systems posiada atrakcyjną platformę technologiczną do produkcji wodoru elektrolitycznego w oparciu o zieloną energię i cieszymy się, że możemy ich wspierać w dalszym rozwoju tej platformy – mówi Jan T. Nielsen, dyrektor generalny AP Moller Holding.

UE ogłosiła niedawno ambitną strategię wodorową ukierunkowaną na 6 GW mocy zainstalowanej do 2024 r. i 40 GW do 2030 r. Dla porównania, obecnie „zainstalowane” moce wodorowe to około 300 MW zainstalowanych. Oprócz tego Niemcy, Niderlandy, Francja, Portugalia i Norwegia stworzyły ambitne krajowe strategie produkcji zielonego wodoru. Zupełnie NOWY rynek elektrolizerów cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Brytyjska firma ITM Power PLC zebrała na początku tego roku 165 milionów funtów (224 miliony USD), podczas gdy norweski Nel ASA zebrał w czerwcu 1,3 miliarda koron norweskich (150 milionów USD). Również niemieccy giganci przemysłowi, Thyssenkrupp AG i Siemens Energy AG, chcą mieć swój udział w konkurencyjnym rynku elektrolizerów.

- Green Hydrogen Systems jest bardzo dobrze przygotowany, aby stać się wiodącym dostawcą na tym szybko rozwijającym się zielonym rynku wodoru. Wymaga to znacznych inwestycji w celu pełnego rozwoju potencjału, a zatem IPO zielonych systemów wodorowych może być kolejnym krokiem w drodze finansowania. Do tej pory jesteśmy bardzo zadowoleni, że wykwalifikowany i renomowany inwestor, jakim jest AP Moller Holding, postanowił stać się kluczowym partnerem w wyprowadzeniu Green Hydrogen Systems na jeszcze wyższy poziom – mówi Troels Øberg, partner w Nordic Alpha Partners.

Green Hydrogen Systems jest pionierem projektów wiatr-wodór w Danii, we współpracy z wiodącymi podmiotami zajmującymi się energią wiatrową, Firma oczekuje, że jej produkty odegrają kluczową rolę w dekarbonizacji systemów energetycznych. Obecnie powstaje nowa fabryka w południowej Danii, która do końca roku będzie mogła wyprodukować około 50 jednostek modułowych o mocy 25 megawatów. Dyrektor generalny spodziewa się skalowania tego potencjału do ponad 150 megawatów w miarę wzrostu wydajności i zmian roboczych. Firma będzie dążyć do dalszego zwiększenia mocy produkcyjnych na przestrzeni bieżącego, jak i przyszłego (2022) roku.

źródło: meethydrogen.com,  greenhydrogen.dk

fot. greenhydrogen.dk, energywatch.eu

21-01-04-h2-green-hydrogen-systems-dania.jpg